Lazerle Yakın Gözlüklerden Kurtulmak Mümkün

15.10.2012
51
Lazerle Yakın Gözlüklerden Kurtulmak Mümkün

lazerle yakın gözlükten kurtulmak mümkün,efekan coşkunsever, yakını görememe, lazer, presbylasik,presbiyopi,excimer lazer,presbilasik,intralaseYakın bir süre öncesine kadar ‘10 dakikalık damla anestezisi ile yapılan operasyon sonrası yakın gözlüklerinizden kurtulmanız mümkün’ denilse inanması güç gelebilirdi.

Op.Dr. Efekan Coşkunseven
Göz Hast. Uzm.
Artık 40 ve üzeri yaşlarda karşılaşılan yakını görmeme (presbiyopi) sorununa lazerle gerçekleştirilen ‘PRESBYLASİK’ tedavi sayesinde çare bulundu…

Günümüz tıbbında 40  ve üzeri yaşların en büyük sorunlarından biri olan yakını görmeme –presbiyopi, halen çözüm aranılan bir konu. Milyon dolarların yönlendirildiği büyük bir sektör. Plazereki presbiyopi niye bu kadar önemli olmaya başladı? Sadece bu konuya değil, tüm kozmetik ya da antiaging konularına ilgi artmış bulunuyor. Çok iyi spor yapabilir ve dış görünüşünüze önem verebilirsiniz; ancak bir restorana gittiğinizde mönüyü okumak için gözlük ihtiyacı duyuyorsanız maalesef bu sizin yaşınızı ele veriyor.
Dünya Göz Hastanesi olarak daha önce presbiyopi konusunda hafif dokunuş CK,  multifokal göz içi lensleri gibi birçok tedavi yöntemini kullandık. Ancak şu anda dünyadaki en son teknolojilerle donatılmış ‘presbilasik’ en çok tercih edilen yöntem. Lasik 10 yılı aşkın süredir Türkiye’de Dünya Göz Merkezi’nde başarıyla uygulanan, hastaların yabancı olmadıkları, sosyal hayatla son derece barışık bir yöntem. Presbylasik ise bu yöntemde uygulanan excimer lazerin çok özel bir programla kişiye özel olarak (wavefront) değerlendirilip yine çok özel bir teknoloji (ris tanıma ve izleme) ile hastaya uygulanmasıdır. Yapılan uygulamada insan eli faktörü neredeyse hiç yok. Bütün kontrol bilgisayar yoluyla yapılmaktadır. Doktorun tercihi ile lasikteki kesi işlemi de artık intralase lazer kullanılarak yapılabilmekte, bu da riskleri yok denecek kadar azaltmaktadır.
Hastalar yaklaşık 10 dakikalık damla anestezisiyle yapılan operasyondan  sonra gözleri açık bir şekilde sosyal hayatlarına dönebiliyor. Operasyon sonrası sadece 4-5 saat kadar süren batma şikayetleri olabilir. Bir gün sonra kontrole gelen hastanın mutluluğunu gülen gözlerinden anlayabiliyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.