Güneş Gözlüğü Seçimi Niçin Önemli?

Güneş Gözlüğü Seçimi Niçin Önemli?

Güneş gözlüğü gözleri koruyucudur. Güneşin zararlı ışınları başta katarakt ve sarı nokta hastalığı olmak üzere pek çok göz hastalığının nedenleri arasında sayılır. Korunmak için özellikli güneş gözlükleri kullanılması çok önemlidir.

Dr. Füsun Uzunoğlu

Türk Oftalmoloji Derneği

Optik, Refraksiyon ve Az Görme Rehabilitasyonu Üyesi

Güneş gözlüğü seçimi niçin önemlidir? Bilimsel çalışma sonuçlarında genel nüfusun önemli bir kısmı, modern toplumlar da dahil, güneş gözlüklerinin UV radyasyonundan koruyucu özelliklerinden habersiz olduğu görülmüştür.

Güneşli yaz günlerinde bireyler göz sağlığını korumak için önlem almalıdır. Kaliteli camların kullanıldığı güneş gözlükleri göz sağlığını önemli ölçüde korur. Güneşin zararlı ışınları başta katarakt ve sarı nokta hastalığı olmak üzere pek çok göz hastalığının nedenleri arasında sayılır. Bu zararları en aza indirmek için güneş gözlüklerinin sadece bir aksesuar olarak değil, ultraviyole ışınlardan koruyucu etkisi için kullanmayı alışkanlık haline getirmelidir.

Hangi güneş ışını gözler için zararlı?

Gökkuşağının renkleri olan 400 ile 760 nanometre (nm) arasındaki ışık bandı görünürdür. Görünmeyen spektrumdaki 100-400 nm arasındaki dalga boylarına Ultraviyole (UV) denir. UV ışınlarından UVA ve UVB, insan sağlığı için zararlıdır.

Ultraviyole ışınlarının göze zararları

UV ışınları, gözün yüzey dokularından kapak cildini (cilt kanserleri), kornea (kar ve kaynak lambalarının oluşturduğu keratitler) ve konjonktivayı (kuş kanadı, pinguekula) etkilediği gibi, yaşa bağlı katarakt ve görme merkezi bozukluğu (sarı nokta) gibi hastalıkların gelişiminden de sorumlu tutulmaktadır. Bu etkinin termal etkiyle değil, vücut ısısında oksijenin reaktif formlarının oluşturduğu hücre hasarından (fotokimyasal zarar) kaynaklandığı düşünülmektedir.

UV’yi geçiren koyu renkli güneş gözlükleri, göz kapaklarının kapanması ve pupillanın küçülmesi gibi doğal koruyucu mekanizmaları engelleyerek, lens, kornea ve retina gibi diğer dokular üzerindeki UV etkisini artırabilir. O nedenle, güneş gözlüklerinin UV’yi ne kadar geçirdiği, bazı standartlarla belirlenmeye çalışılmıştır.

Güneş gözlükleri alından 6 mm uzaklaştırıldığına göze ulaşan UV yüzde 3.7 ile 44.8 arasındadır. Güneş gözlükleri UV korumasında renksiz numaralı camlardan daha etkili olsa da gözlük büyüklüğü, şekli ve takma pozisyonuna bağlı olarak önemli farklılıklar gösterir.

Güneş gözlüklerinin tipleri

Güneş gözlükleri, UV koruması ve kamaşmayı önleme özelliklerine bakılarak 0-5 arasında sınıflanmıştır. İlk 2 kategori aksesuar olarak kabul edilir. Diğer camlar güneş gözlüğü özelliği taşır. Sonuncu kategoride camlar en koyudur ve gece kullanılmaz.

Güneş gözlüklerinde kalınlık, kaplamalar ve materyal de önemlidir. Meslek ve yapılan spor tipleri de gözlük seçimi yapılırken dikkate alınmalıdır. Deniz-kum gibi yatay yüzeylerden gelen yansımaları ortadan kaldıran polarize camlar ayrıca konfor sağlamaktadır.

Koyu renkler (kahverengi, gri, yeşil) orta-parlak ışıkta idealdir, kamaşmayı keser, ağrıyı engeller.  Kahverengi camlar renkleri biraz değiştirse de yeşil ve gri camlar renk değiştirmez.

Açık renkler (sarı, altın sarısı, amber, roze, vermilyon-kızıl) orta ve düşük ışık şartlarında seçilebilir. Kayak, kış sporları, snowboard gibi sporlarda mükemmeldir. Derinlik hissi çok iyidir, çevreyi daha parlak gösterir, objeleri belirginleştirir, aldatıcı ışık yansıması durumlarında kontrastı artırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.