Mantar Enfeksiyonuna Dikkat!

Mantar Enfeksiyonuna Dikkat!

Mantar tırnakta kalınlaşma, renk değişimi, sertleşme ve kırılmalar şeklinde belirte verirken, kasıkta ise kaşıntı, kızarıklık ve su toplanması şeklinde görülür. Vücudun her bölgesinde pullu, kızarık halkalar şeklinde kendini gösterebilir. Uzun süreli tedavi gerekir..

Dr. Zerrin Beykal

Enfeksiyon Hast. ve Klinik Mikrobiyoloji Uzm.

Çoğunlukla yazın karşılaşılan sağlık sorunlardan biri de mantar enfeksiyonları oluyor. Özellikle havuzlar, plajlar, jimnastik kulüpleri, güzellik salonları, yatılı okullar ve camiler gibi ortak kullanım alanları mantar hastalığı için riskli gruplar arasında yer alıyor.

Mantar hastalığı genellikle kıl, deri ve tırnak gibi dokulara yerleşen, kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir iltihap türü olarak tanımlanıyor. Mantar hastalığını oluşturan mikroorganizmaların üremek için sıcağa ve neme ihtiyacı vardır.

Mantar hastalığı doğrudan kişiden kişiye temas veya ortak kullanılan eşyalarla bulaşır. Ayakların ve ellerin nemli ve ıslak bırakılması, yıkamadan ya da havuz ve denizden sonra yeterince kurulanmaması, özellikle yaz aylarında kapalı ayakkabıların giyilmesi, yaz aylarında derinin uzun süre terden arındırılmaması, kişisel hijyene özen gösterilmemesidir. Özellikle havuz ve plaj gibi ortak kullanım alanları mantarın yayılımı için çok uygun alanlardır.

Mantar vücutta sıklıkla tırnak, kasık, baş, vücut ve genital bölgede görülür. Mantar tırnakta kalınlaşma, renk değişimi, sertleşme ve kırılmalar şeklinde belirte verirken, kasıkta ise kaşıntı, kızarıklık ve su toplanması şeklinde görülür. Vücudun her bölgesinde pullu, kızarık halkalar şeklinde kendini gösterebilir. Genital mantar ise kadınlarda oldukça sık rastlanır. Kişide beyaz renkli süt kesiği kıvamında vaginal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler oluşur.

Kanser Hastaları ve Gebeler Daha Dikkatli Olmalı

Mantar hastalığı bağışıklık sistemi baskılanmış AIDS ve kanser hastalığında, gebelikte, diyabet hastalarında daha sık görülüyor. Mantar hastalığının teşhisi için mantardan şüphelenilen bölgeden parça alınır. Parça alınan bölgenin üzerine özel bir ilaç damlatılarak mikroskopta incelenir. Ayrıca mantar kültürü yapılarak da tanı konur. Tedavisi için bazı haplar ve kremler mevcuttur. Ancak uzun süreli tedavi gerekir..

Özellikle bayanlarda görülen vaginal mantar hastalığı da özellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Çünkü sıcaklıkların artmasıyla genital bölge nemli kalır. Özellikle havuz sonrası bu şikayetler daha da artır. Bunun nedeni de direk bulaşmadan çok, havuz suyundaki klorun vajina mikroorganizmasını yok edip mantar sporlarının çoğalması ile olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.