Meme Ameliyatı Sonrası Emzirme

17.10.2012
37
Meme Ameliyatı Sonrası Emzirme

Meme küçültme ameliyatlarından sonra ortaya çıkabilecek emzirmeyle ilgili sorunlar pek çok bayanın, özellikle anne adaylarını negatif  yönde etkilemektedir. Oysa meme ameliyatı sonrası emzirme, ağrı, sızı sorunu yaşanmaz.

Op.Dr.Ali Mezdeği
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Meme küçültme ameliyatlarını genel anestezi altında gerçekleşen ortalama 2-2.5 saat süren operasyonlardır. Hasta aynı gün ya da 24 saat sonra hastaneden taburcu olabilir. Meme ameliyatı sonrasında emzirme ile ilgili sorun yaşanmaz.

Ameliyat sonrasında ağrı-sızı sorunu yaşanmaz ve hastanın iyileşme süreci genellikle çok hızlıdır. Ameliyat sonrasında sporcu iç çamaşırı kullanımı önerdiğimiz hastamız 3 hafta sonra standart iç çamaşırı kullanımına geçebilir ve yine 3 hafta sonra spor yapmaya başlayabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirmeyle ilgili sorunların yaşanmaması için tıptaki gelişmeler nelerdir?

Henüz ülkemizde pek fazla yaygınlık kazanmayan yeni bir teknikle emzirmeyle ilgili % 90’ın üzerinde sorun çözüme kavuştu. Bu teknik henüz bebek sahibi olmamış bekar hastalara ve ilerleyen dönemlerde hamilelik planlayan hastalara uygulanmaktadır.

-Meme küçültme ameliyatları zor bir operasyon mudur?

Meme küçültme ameliyatlarında beş yıl önce iki ana sorun olduğunu söylenebilirdi. Bunlardan birincisi ameliyatın çok izle neticelendiği gerçeği, ikincisi ise ameliyat süresinin oldukça uzun olması idi. Ancak günümüzdeki gelişen teknik ve kazanılan deneyimle sorunlar minimize edildi.

-Bu ameliyatın estetik faydaları yanında başka olumlu etkileri var mıdır?

Meme dokusunun büyüklüğünden şikayetçi olan hastalar sıklıkla omuz ve sırt ağrısı sorunları yaşar. İç çamaşırı askılarının basısından dolayı bu hastalarda kola giden sinirlerde sıkışmalara rastlanmaktadır. İri ve ağır meme dokusunun öne-aşağıya çekme etkisi nedeniyle hastalarda vücut postür bozukluğu ve bazen boyun fıtıklarına rastlanabilir. Özellikle yaz aylarında meme altı bölgesinde oluşabilecek pişikler ve mantar enfeksiyonları çok ciddi konfor azaltıcı durumlardır. Ameliyatın estetik faydaları dışında çok fazla fonksiyonel faydaları da bulunmaktadır. En önemli katkılardan biri de bu hastaların özgüvenlerindeki ciddi artıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.