Memede Doğallık Modası Esiyor…

Memede Doğallık Modası Esiyor…

meme-dostu-ameliyatlarla-konforlu-tedaviDünyada en fazla talep gören ameliyatlardan olan meme büyütme operasyonları aslında kadının korkulu rüyası. Ağrı, uygulama güçlüğü, doğal olmayan görünüme neden olabilen operasyon şimdi çok kolay ve doğal. ‘Kompozit Mamoplasti’ sayesinde hasta ameliyatla aynı gün taburcu olup, ağrısız, doğal görünümlü istediği büyüklükte memeye sahip oluyor.

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Dolgun ve dik memeler tüm kadınların hayali. Ancak birçok kadında göğüsler ya yapısal olarak küçük kalıyor ya da doğumlar, kilo alıp verme veya yaşın ilerlemesi ile gevşeyip sarkıyor. Bu nedenle meme büyütme ve dikleştirme ameliyatları tüm dünyada en çok talep edilen estetik ameliyatların başında geliyor. Bilinen yöntemlerden ağrısı ya da iddia edilen yan etkileri yüzünden çekinen herkese, “Kompozit Mamoplasti” adı verilen meme büyütme yöntemi adeta çare oluyor.

Meme büyütme ameliyatları özellikle yeni nesil silikonlar meme kanserine yol açmaz ve mamografiye engel teşkil etmez. Yeni protezler çok daha doğal ve estetik görünüm sağlıyor. Ancak yine de eski tekniklerle uygulanan protezler bölgesel olarak belli olması, ele gelmesi, memelerin ayrık görünmesi, kol hareketleri ile protezlerin oynaması ve ameliyat sonrası dönemin ağrılı geçerek, iyileşme sürecinin çok uzun olması yüzünden ideal tercih değil.

Meme Büyütme Operasyonunda Aynı Gün Eve Dönüş Başladı

Kompozit Mamoplasti yöntemi diğerlerine göre birçok sıkıntıyı azaltan bir uygulama. Eski tekniklerde protezler ya memenin içine ya da kasın altına yerleştirilmekteydi. Bu da doğal görünüm elde etmeyi güçleştirmekte ve cildin hemen altında olan protezlerin ele gelmesi suni bir his oluşturmaktaydı. Egzersiz ve kol hareketleri ile belli olabilen bu protezler zayıf kadınlara uygulandığındaysa ayrık ve doğal olmayan bir görüntü oluşturmakta idi. Hibrid bir teknik olan Kompozit mamoplasti’de ise meme daha doğal bir yerleşim olan kas zarının hemen altına yerleştiriliyor bu sayede hareketle ve egzersizle kendini belli etmiyor. Protezlerin damla şekilli olmaları nedeni ile en önemli avantaj olan sütyen üstü olarak da bilinen üst pol dolgunluğunun daha doğal gözükmesini sağlaması. Aynı zamanda ameliyat sırasında doğal görünümü desteklemek için özellikle kadınların şikayet ettiği bel yanları ve kalça ve basen bölgesindeki fazla yağlardan elde edilen yag hücreleri memenin sütyen üstü bölgesini şekillendirmek için kullanılıyor. Bu sayede memeye daha bütünsel yaklaşım sağlanmış oluyor ve doğal görünüme ulaşılıyor. Melez bir teknik olarak tanımlanan bu yöntemde, anatomik şekilli protezler, adale zarının altına yerleştirilerek meme büyütülüyor; yağ enjeksiyonları ile protezlerin üst ve iç kenarları örtülürken daha doğal bir görünüm elde ediliyor. Aynı yöntemle hastanın bel veya uyluk bölgesindeki fazla yağlar liposakşın yöntemiyle alınıp süzüldükten sonra deri altına tekrar uygulanıyor ki böylece memeler, silikon protezlerin yanı sıra hastanın kendi dokuları ile büyütülmüş oluyor. Kompozit mamoplasti yönteminin en önemli avantajı, zayıf yapılı hastalarda cildin kalınlaştırılarak protez kenarlarının görünürlüğünün azaltılabilmesi ve daha doğal görünmesi. Yağ emjeksiyonları aynı zamanda, içerdikleri kök hücreler sayesinde dekolte cildinin kalitesini de arttırmakta ve derideki yıpranmayı azaltmakta.

Bu uygulamada özellikle FDA onaylı ve ömür boyu garantili doğal anatomik protezler kullanılmalıdır. Anatomik şekilli protezler doğal olmayan görünümü engellemesi, sarkmaları azaltan yöntemle uygulanması sebebiyle hareket kısıtlamasının da önüne geçiyor. Hastanede yatmaya ve ağrı şikayetlerine gerek bıraktırmayan operasyon sonrasında ise üç gün içinde normal hayata dönmesi mümkün oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.