Tüp Bebekte ERA Testi

27.01.2015
4.225
Tüp Bebekte ERA Testi

ERA (Endometrium Receptivity Assay) genetik testi rahmin embriyoyu kabul edeceği en uygun zamanı belirler, tüp bebekteki başarıyı da artır. Bu testle rahimden alınan 238 gen inceleniyor. ERA tekrarlayan başarısızlıkları yüzde 27 -30 başarıya dönüştüren yeni bir testtir.

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Tüp bebek tedavisindeki tekrarlayan başarısızlıklarda ERA testi infertil çiftler için umut oldu.

ERA testi ile rahmin içinden bir parça alınıp toplam 238 gen incelenir ve rahmin embriyo verilmesi için uygun olup olmadığı yüksek doğrulukla tespit edilir. Tekrarlayan implantasyon başarısızlığı olan yani geçmiş 3 tüp bebek denemesinden toplamda en az 4 adet kaliteli embriyo transfer edilmesine karşın gebe kalamayan kadınlara uygulanabilmektedir. ERA testinin yapılması planlanan çiftlerden tüp bebek yöntemiyle elde edilen kaliteli 3. gün veya 5. gün blastokist dönemi embriyolar rahme nakil edilmeyerek dondurulur. En az iki ay sonra rahmin kalınlaştırılmasına yönelik tedavi sonrası özel bir aletle doku biyopsisi yapılır. Dokular özel bir tüp içinde genetik merkezine gönderilir. Rahimin embriyonun tutunması için uygun günler tespit edilir. Eğer rahim belirlenen günler için embriyonun nakline uygunsa bir sonraki adet döneminde embriyo çözme-nakil etme tedavisi planlanır.

Başarısızlığı Başarıya Dönüştüren Test: ERA

Tekrarlayan embriyo başarısızlığında rahim kaynaklı sorunlardan biri embriyo transfer edildiğinde rahimin embriyoyu kabul edebileceği uygun zamanda olmamasıdır. Kısacası ERA Testi; endometriumun ne zaman embriyoyu kabul edileceğini belirleyen bir testtir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre tekrarlayan başarısızlık yaşayan çiftlerin yüzde 27 -30 başarı elde edilmiştir. Bu oldukça sevindirici bir rakamdır. Hem bilim hem de infertil çiftler için.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.