Memeyi Şekillendirmek

Memeyi Şekillendirmek

Yeni jenerasyon meme protezlerde amaç şekillendirmek ve değiştirilmesi gerekmez. 2010 yılında Amerika’da tam 300 bin kadın meme protezi operasyonu ile meme büyüttü. Bu sayı Türkiye’de de artış gösteriyor.

Prof. Dr. Akın Yücel
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Meme büyütmede amaç, vücut tipi ile orantılı olması ve şekillendirilmesidir. Omuz genişliği, göğüs çevresi, bel ve kalça çevresi ölçümlerinde meme hacmi önemli bir yer tutar. Bu ölçümler içinde meme hacmi küçük olduğu zaman vücut kontur görünümü eksik kalır.

Meme büyütme operasyonlarında en doğru ve sağlıklı yöntem nedir?
Meme büyütme ameliyatlarında kalıcı ve öngörülebilir sonuçlar için meme protezleri tercih edilir. Meme protezi ameliyatları artık çok daha zahmetsiz. Hastalar aynı gün taburcu oluyor ve 3 gün sonra işlerine dönebiliyor.

Günümüzde plastik ve estetik cerrahi alanında yeni yöntemler bulunuyor. Dünyada olduğu kadar Türkiye’de de plastik ve estetik cerrahi operasyonlarına günbegün ilgi artıyor. 2010 yılında Amerika’da 300 bin kadın meme büyütme operasyonu olarak implant yani meme protezi operasyonunu tercih etti. Türkiye’de de bu rakam gün geçtikçe artış gösteriyor. Meme protezlerinde dıştaki sert silikon kılıfın içerisinde yumuşak silikon jel mevcuttur. Bunların farklı şekilleri ve büyüklükleri mevcuttur. Bunları ameliyattan önce detaylı olarak konuşmak ve hangisinin kullanılacağına doktor ile birlikte karar vermek gerekiyor.

Yeni protezler şekli koruyor ve değiştirmek gerekmiyor
Meme operasyonlarında eskiden amacın memeyi büyütmekti, ancak günümüzde şekli ön plana çıkıyor. Yeni jenerasyon meme protezleri, şeklini koruyan ve değiştirilmesi gerekmeyen protezler. Formstable olarak da adlandırılan bu protezler, farklı jel özellikleri ile meme operasyonlarında çok daha biçimli ve estetik özelliklere sahip. Riski oldukça düşük olan bu protezlerle, kadınların meme bölgesinde yapay, yuvarlak bir görünüm söz konusu olmuyor. Daha doğal, kavisli bir görünüm ile kadınların daha estetik ve doğal bir meme görünümüne sahip olmalarını sağlıyor. Kaliteli protez üreten firmalar, ömür boyu garanti verebiliyorlar. Ayrıca kullandığımız yeni ameliyat teknikleri sayesinde ağrısız ve hızlı bir şekilde iyileşme dönemi söz konusu oluyor.

Formstable protezlerin herhangi bir şekilde meme kanseri ile ilişkisi yoktur. Aynı zamanda bu protezlerin anne sütüyle de ilgili olumsuz bir bağlantısı yoktur. Bu operasyondan sonra sadece hacim olarak değil, şekil olarak da estetik bir sonuç elde ediyoruz. Bu protezlerin genellikle kas altı ya da kas kılıfı altına yerleştirilmeleri uygundur. Ancak esneme özellikleri az olduğundan daha çok meme altı kıvrımından yerleştirilmeleri tercih edilir. Sadece meme büyütme değil, doğum sonrası sarkmış ve içi boşalmış meme için dikleştirme işleminde de kullanılabilir. Aynı tip protezler, meme kanseri sonrası meme onarımı için de uygundur. Bu protezler çok farklı yükseklik, genişlik ve projeksiyon seçenekleri sundukları için, hacim olarak meme büyütme işlemi yanında, kişiye özel meme şekli sağlamakta da etkilidirler.

Meme büyütme operasyonları ağrısız geçiyor.

Hasta, ameliyattan sonra 3 gün içerisinde gündelik yaşamına geri dönebiliyor. Operasyondan sonra aynı gün hastayı hastaneden taburcu ediyoruz. ASAPS – Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği de kadınlarda gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarının kadınlarda olumlu psikolojik değişiklikler yaptığını belirtiyor. Meme boyutlarından ya da şeklinden ötürü ruhsal açıdan rahatsızlık duyan kişilere bu ameliyatları tavsiye ediyoruz.

Bedensel şekil bozuklukları, ruh sağlığı ve kişilik üzerinde olumsuz etkiler gösteriyor. Memeleri ile ilgili şikayetçi olan bir kadın, kendini diğer insanlardan farklı hissederek, çeşitli sorunlar yaşayabilir. Birçok estetik cerrah hastalarında beden deformasyonunun giderilmesi ile okul ve kariyer başarısında artış, sosyal ilişkilerde gelişme ve özgüven artışını gözlemliyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.