Menopoz İçin Kalsiyum İhtiyacı

Menopoz İçin Kalsiyum İhtiyacı

Kadınlarda kalsiyum ihtiyacının arttığı ve vücudun kilo almaya en yatkın olduğu menopoz döneminde gerekli tüm mineral ihtiyacını light süt ile giderin.

Prof. Dr. Neriman İnanç

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Genellikle 40 yaşından sonra görülen menopoz, sağlıklı beslenme yöntemleriyle kadınların korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Bu dönemde vücudun kalsiyum ihtiyacının arttığına dikkat çeken uzmanlar, aynı zamanda kilo almaya en yatkın olunan bu dönemde light süt içilmesi gerektiğini söylüyor.

Light sütün kolesterolü ve doymuş yağ miktarının tam yağlı sütlere oranla daha azdır.

Özellikle kilo sorunu olan kadınların kesinlikle bu dönemde light süt içmesi gerekmektedir. Süt sayesinde zorlu dönem daha az sıkıntıyla atlatılmış olur.

İnsan vücudunda kalsiyum deposu oluşturulması için sütün düzenli olarak içilmesi gerekmektedir. Menopoz döneminde vücut oldukça fazla miktarda kalsiyuma ihtiyaç duyar. Yeterli kalsiyum alınmaması halinde kemiklerdeki kalsiyum vücut tarafından kullanılmaya başlar. Bu durum kemik kaybına (osteoporoz) neden olur. Menopoz döneminde bu riski azaltmanın en kolay yolu düzenli light süt tüketimidir.

Light sütlerin besin değerlerini yitirmediğini ve mineral açısından tam yağlı sütlerden daha zengin olduğunu ve günde ortalama iki bardak tüketilmesi gerekmektedir. Light sütlerde bulunan mevcut kalsiyumun metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına da yardımcı olduğunu belirtti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.