Meslek Kalp Krizini Tetikler mi?

Meslek Kalp Krizini Tetikler mi?

kalpsagligiİş yaşamında sürekli stres yaşamak, kapalı ortamda çalışmak, sigara dumanına maruz kalmak, iş nedeniyle uyku ve yemek düzeni yoksa kalp hastalıkları açısından risk var demektir.

Op. Dr. Tamer Bakalım

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Stres ve koşuşturma hangi iş kolunda varsa o meslek kalp sağlığı açısından risklidir. Kalbi en çok yoran etken yoğun strestir.

Bankacı, cerrah, borsacı ve gazeteciler dikkat!

Son yapılan çalışmalarda nüfusun yüzde 25 -30’unun kalp hastalıkları riski ile karşı karşıya olduğu saptandı. Sigara kullanan, stresli mesleklerde çalışan ve koruyucu kurumsal hekimliğe fazla önem vermeyen, sağlık sorunu olmadan doktora gitmeyen bir toplum olarak kalp hastalıklarına yatkınız. Kalp damar hastalıkları dünyada en sık ölüm nedenleri arasında ve dünyada strese bağlı olarak daha da artacağı öngörülmektedir. Muhasebeci, bankacı, cerrah borsacı, gazeteci ve polisler de yaşadıkları yoğun stres nedeni ile risk grubu içinde yer almaktadır.

Stres: Kalbin en önemli düşmanı…

Kalp krizi, damarların zaman içinde daralarak tıkanması veya orta düzeydeki bir darlığın yırtılması, pıhtılaşması sonucunda oluşan ani tıkanıklıklardır. Özellikle ani ve yoğun stres, vücutta hormonal bozukluğa sebep olarak bir takım aktif salgınlara ve tansiyon yüksekliğini tetikler. Bu da ani kalp krizine sebep olur. Ciddi heyecan, korku, üzüntü ve sevinçler ani kalp krizini tetikleyebilir. Kalp krizi riskinin en aza inmesi için kişi yoğun stres altında ve damar sertliğiyle ilgili herhangi bir problemi olmamalıdır. Damarları tamamen normal olan insanların kalp krizi geçirme riski çok düşüktür.

Müzisyenler de risk altında

Damar sertliği için stres kaynaklı tansiyon yükseklikleri kalp krizini tetikleyebilir. İnsulin salınımında vücutta hormonal eksiklikler varsa bunlara bağlı olarak diyabete yatkınlık ve kan değerlerinde bozukluklar ortaya çıkar. Stresi yüksek olan meslek gruplarında kalp krizi geçirme riski fazladır. Bu meslek grupları içinde cerrahların; insan hayatıyla ilgili ilk meslek grubu olması nedeniyle kalp krizi geçirme olasılığı yüksektir. Müzisyenler; özellikle orkestra içerisinde çalışanlar stres oranında en yüksek meslek gruplarındandır. Sigara tüketiminin yoğun olduğu yerlerde çalışan insanlar da risk taşıyan grupta yer almaktadır. Kahvehanede çalışan insanlar da yoğun sigaraya, tütüne maruz kaldıkları için buna bağlı damar sertliği oluşabilmektedir.

Riskli meslek gruplarında çalışıyorsanız bu önerileri dikkate alın!

Düzenli beslenme ve yaşam tarzı, damar sertliğinden korunmak için özen gösterilmesi gereken konulardır. Yaşam tarzında yapılan değişiklikler ile kalp krizi riski azaltıp, hayat daha sağlıklı devam ettirilebilir.

  • Spor ve egzersiz, kalp sağlığı için önemlidir. Belli bir hızda, basit yürüyüşler ve ardından hafif yapılacak germe egzersizleri kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. (4-5 km’lik mesafeyi, 40-45 dakikada ve düz alanda yürümek gerekmektedir.) Stresi ortadan kaldırmak için kalp yogası da ciddi anlamda stresi önlemektedir. Spor hem vücudunuzu hem de beyninizi zinde tutar.
  • Çikolata ve muz gibi besinler mutluluk hormonu salgısını artırdığından kalp sağlığımıza da olumlu etki eder. Çikolatanın kalitesiyle ilgili olarak kakao oranı uygun seviyede olanlar tercih edilmelidir Bir takım bitkisel ürünler ve sakinleştiricileri kullanmak isteyen hastalar ise kesinlikle doktor tavsiyesi almalıdır.
  • Beslenmenin yanı sıra kişiler profesyonel destek alıp, yaşam tarzındaki olumsuzluklarla baş etmenin yolunu bulmalıdırlar. Stres beklentilerle ilgilidir ve  beklentilerini gerçekleştiremeyen insanlar strese girerler. Ölümler, çocuk kaybı, geçimsizlik ve boşanmalar sıklıkla aile içinde strese neden olmaktadır. Gün içerisindeki stres kaynaklarını ortadan kaldırabilmek, ancak bakış açısını değiştirmekle mümkündür.
  • Uykunuzu düzene sokmalısınız. Sağlıklı bir uyku düzeniniz yoksa stresten uzak durma şansınız yoktur. Günde beş saat uyuyarak sağlıklı bir yaşam elde edilebilir. Uyku saati kişiden kişiye 4-10 saat arasında değişir; ancak ihtiyaçtan fazla uyumak da insanı strese sokabilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.