Migren Ağrılarına ‘Vagus’ Terapisi

Migren Ağrılarına ‘Vagus’ Terapisi

Otonom sinir sistemi işlev bozukluğu kaynaklı rahatsızlıkları ortadan kaldıran Vagus Terapi, migren tedavisinde yepyeni bir bakış açısı sunuyor. Özellikle stres kaynaklı aktivitesi azalmış olan vagus sinirini aktive ederek bedende dinlenme ve sakinleşmeyi sağlayan Vagus Terapi ile Türkiye’de yaklaşık 12 milyon kişinin etkilendiği migren hastaları tedavi olabilir.

Dr. Ali Veysel Özden

Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fak. Öğ. Üyesi

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada ortalama her 7 kişiden birinde görülen, en yaygın ve hayatı en olumsuz etkileyen üçüncü hastalığı olan migren her geçen gün daha fazla insanı etkiliyor, yaşam kalitesini düşürüyor. Vagus Terapi yöntemiyle migren gibi rahatsızlıklar tedavi edilebilir mi?

Zihin ile beden bağlantısını sağlayan vagus siniri; beyinden başlayarak, tüm iç organlara dağılır ve bu organlardan uyarıları beyne taşır. Vagus Terapi; vagus sinirinin, kulaktan, girişimsel herhangi bir müdahale yapılmadan uyarılmasıdır. Vagus terapinin temel amacı da vagus sinirinin de içerisinde yer aldığı otonom sinir sistemi işlev bozukluğu kaynaklı rahatsızlıkları ortadan kaldırmak, sağlıklı, kaliteli ve uzun bir yaşamı insanlara kazandırmaktır.

Migren veya diğer baş ağrılarının boyun kireçlenmesi gibi başka bir nedene bağlı olarak oluşmuyorsa vagus terapi yöntemiyle tedavi edilebilir. Amerikan Migren Vakfı’na göre migren ataklarının yaklaşık yüzde 70’i stres kaynaklı gelişiyor. Vagus terapi özellikle stres kaynaklı aktivitesi azalmış olan vagus sinirini aktive ederek bedende dinlenme ve sakinleşmeyi sağlar. Vagus terapi ile vagus siniri uyarılarak migren tedavi edilebilir. Ayrıca otonom sinir sistemini ilgilendiren bulantı, kusma, ışığa hassasiyet gibi durumlar baş ağrılarında da görülmektedir. Otonom sinir sisteminde dengenin sağlanması hem bu ağrıları hem de baş ağrılarına eşlik eden diğer sorunları ortadan kaldırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.