Migren Mi Baş Ağrısı Mı ?

Migren Mi Baş Ağrısı Mı ?

Migren mi Baş Ağrısı mı?Özelikle kadınların en büyük dertlerinden biridir baş ağrısı. Hayatı çoğu zaman nasıl da çekilmez hale getirir. Şiddetli ağrılar karşısında ne yapacağımızı şaşırır, gelişi güzel aldığımız ilâçlardan medet umarız. Peki, migreniniz mi tuttu, yoksa basit bir baş ağrısı mı nasıl anlayacaksınız? En önemlisi, bu ağrılardan doğal yöntemlerle nasıl korunabileceksiniz? İşte sorularınızın cevapları…

Gerilim tipi baş ağrısı
En sık görülen baş ağrısı tipini oluşturuyor. “Her gün” veya “aralıklı” olarak ortaya çıkıyor. Aralıklı seyreden gerilim tipi baş ağrısı, yüzde 30 -35 oranında görülüyor. Bu tip baş ağrısı, genellikle stresin etkisi altında kalan kadınları etkisi altına alıyor. Ağrının özelliği: Ağrı sıklıkla enseden veya alın bölgesinden başlayarak yukarı doğru çıkıyor ve tüm başa yayılıyor. Orta veya hafif şiddette seyrediyor, yani günlük aktiviteyi engellemiyor.

Nedeni: Yetersiz uyku, fiziksel zorlanmalar, stres ve depresyon…

Kadınların düşmanı Migren
Migren, hormonal faktörlerin etkisiyle daha çok kadınları etkisi altına alıyor Ağrının özelliği: Migren ağrıları ortalama 4 -72 saat sürüyor. Migren sadece baş ağrısıyla sınırlı değil. Migren ataklarının yüzde 80’i belirtisiz, yüzde 15’i ise ağrının bir saat öncesinde görme bozukluğu ile sinir sistemiyle ilgili sorunlar (konuşma gibi, elde yüzde uyuşma gibi) öncü belirtilerle gelişiyor. Görme bozukluğu, sık idrara çıkma, çok su içme, aşırı neşeli olma veya çevreyle ilişkisini kesme, migren atağının en belirgin işaretini oluşturuyor. Bu belirtilerin ardından ortaya çıkan ağrının özelliği ise; ataklar halinde gelmesi, sıklıkla başın bir yarısını tutması, zonklayıcı ve çok şiddetli olması. Ayrıca, ağrıya bulantı ve kusmanın eşlik etmesi, kişinin ışık, ses ve bir takım kokular gibi uyarıcı faktörlerden rahatsızlık duyması da migrenin tipik özellikleri.

Nedeni: Sıcak ve nemli ortamlar, oksijen azlığı ile paralel giden yüksek yerlerde bulunmak, parlak ışıklar, stres, aşırı gürültülü yerler, keskin kokular, kan şekerinin düşmesi, aşırı sigara içilmesi, regl dönemlerindeki hormonal değişiklikler, peynir, çikolata ve alkol gibi bazı besinler ya da içecekler migreni tetikliyor. Migrenin beyindeki kan damarları ve nörotransmitterlerdeki değişikliklere bağlı olduğu düşünülüyor.

Küme tipi baş ağrısı
Erkeklere özgü. Sonbahar ya da ilkbahar gibi yılın belirli zamanlarında ve kümeler halinde gelişiyor.

Ağrı, hemen her gün, günde birkaç kez ortaya çıkıyor. Ağrı, genellikle tek göz çevresinde veya alnın sadece bir tarafında beliriyor. Gözde belirdiği takdirde; kızarıklık, göz yaşarması veya göz bebeklerinin küçülmesi gibi belirtiler oluşabiliyor.Çoğunlukla uyku sırasında gelişiyor.Alkol ve sigara tetikleyici.

Diğer baş ağrıları
Saplanma baş ağrısı:Ağrı, dakikalarla sınırlı sürüyor. Saatte bir veya birkaç kez ya da günde birkaç kez tekrarlıyor. Göz çevresinde 5 -10 dakika süreyle, çok şiddetli, günde 20 -30 kez tekrarlayan ağrılar da olabiliyor. “Damar yırtılması” gibi, saplanma şeklinde seyrediyor. Başın tepesinde, şakaklarda veya kulak kısmında gelişen ağrı, anlık ortaya çıkıyor.

Göz yaşarması ve kızarmanın eşlik ettiği baş ağrısı tipi : Sinir sisteminin ağrıya karşı hassasiyeti sonucu meydana geliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.