Migrenin Kronik Yüzü Kampanyası

Migrenin Kronik Yüzü Kampanyası

Küresel Migren ve Ağrı Derneği ‘Migrenin Kronik Yüzü’ adlı yeni bir farkındalık kampanyası başlattı. Migren, dünyada her 7 kişiden birinde, ülkemizde ise her 5 kadın ve her 10 erkekten birinde görülüyor.1 Kronik (Müzmin) migrenle yaşayan bireyler ise, tüm migren hastalarının yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor.

Küresel Migren ve Ağrı Derneği kronik migren konusunda yeni bir farkındalık kampanyasına imza attı. AbbVie Türkiye’nin koşulsuz katkılarıyla hayata geçirdiği ‘Migrenin Kronik Yüzü’ adlı kampanya ile kamuoyunda kronik migren hakkında farkındalığın artırılması, doğru teşhisi kolaylaştırarak hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Ay boyunca, 15 gün veya daha sık olmak üzere baş ağrısı yaşayan ve bu atakların en az 8’i migren klinik özelliklerini taşıyan kişilere uzmanlarca kronik migren tanısı konulmaktadır.1  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, hastalıkların yükü ve sebep olduğu engellilik açısından günümüzde tüm hastalıklar arasında 2’inci sırada yer alan kronik migren, kişinin fiziksel ve zihinsel performansını büyük oranda etkiliyor.2 Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, migrene bağlı baş ağrısı önemli ölçüde iş gücü kaybına da sebep oluyor.

Kampanya kapsamında Küresel Migren ve Ağrı Derneği, çalışanlara yönelik yüz yüze hastalık farkındalık toplantı serisi düzenliyor. “Migren Dostu İş Yeri” adlı toplantılarda, dernek üyesi uzman hekimler, kronik migren ile ilgili sunumlar yaparak çalışanların bilgi düzeylerini artırmayı amaçlıyor. Bu yıl Türkiye’de faaliyet gösteren dört şirkette gerçekleştirilecek bu toplantıların orta vadede farklı kurumlarda da hayata geçirilmesi planlanıyor.

Küresel Migren ve Ağrı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Aynur Özge “Araştırmalara göre tüm dünyada çoğu migren hastası yeterli ve uygun sağlık çözümüne ulaşamıyor. Baş ağrısının karakterine ve süresine göre en doğru tanıyı baş ağrısı alanındaki uzman hekim ve nörologlar koyabilir. “Migrenin Kronik Yüzü” kampanyamız aracılığıyla birçok kronik migren hastasını aydınlatarak doğru tanıya hızla ulaşmalarını sağlayacağımıza ve nihayetinde bu kişilerin hayatlarını kolaylaştıracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.