Migrenin Kronik Yüzü

Migrenin Kronik Yüzü

Migren, dünyada her 7 kişiden birinde, ülkemizde ise her 5 kadın ve her 10 erkekten birinde görülüyor. Kronik (Müzmin) migrenle yaşayan bireyler ise, tüm migren hastalarının yüzde 10’undan fazlasını oluşturuyor.

Ay boyunca, 15 gün veya daha sık olmak üzere baş ağrısı yaşayan ve bu atakların en az 8’i migren klinik özelliklerini taşıyan kişilere uzmanlarca kronik migren tanısı konulmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından, hastalıkların yükü ve sebep olduğu engellilik açısından günümüzde tüm hastalıklar arasında 2’inci sırada yer alan kronik migren, kişinin fiziksel ve zihinsel performansını büyük oranda etkiliyor. Ayrıca son dönemlerde yapılan araştırmalara göre, migrene bağlı baş ağrısı önemli ölçüde iş gücü kaybına da sebep oluyor.

Küresel Migren ve Ağrı Derneği kronik migren konusunda yeni bir farkındalık kampanyasına imza atıyor. AbbVie Türkiye’nin koşulsuz katkılarıyla hayata geçirdiği ‘Migrenin Kronik Yüzü’ adlı kampanya ile kamuoyunda kronik migren hakkında farkındalığın artırılması, doğru teşhisi kolaylaştırarak hastaların yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.