Mikro Tese ile Bebek Şansı

Mikro Tese ile Bebek Şansı

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerde çözüm ise Mikro Tese işlemi. Bu işlem ile menide hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilebilir. 

Dr. Hakan Özörnek

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Mikro Tese yöntemi hiç spermi olmayan hastalara baba olma şansı sunuyor. Hastanın sperm kanalları tıkanık olabilir, sperm kanalları doğuştan olmayabilir.

Ağırısız İşlem

Mikro TESE yönteminin menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Mikro TESE işlemi anestezi altında yapılan ağrısız bir işlemdir. Mikroskop altında her iki testisin tamamı taranarak sperm görülen bölgelerden doku örneği alınır. Alınan doku örnekleri bir seri işlemden geçirilerek, canlı sperm hücreleri ayrılar. Bu hücreler mikroenjeksiyon işleminde kullanılır. Mikro Tese işlemi testis biyopsisinden farklıdır. Biyopside testisin tek bir bölgesinden örnek alınır. Ancak testisin diğer bölgelerinde sperm üretimi olabilir. Bu nedenle biyopsi sonucu sperm hücresine rastlanmayan hastalarda Mikro TESE ile sperm hücresi elde edilebilir.
Sperm Hücreleri Donduruluyor

Ancak ondan sonra hasta tüp bebek tedavi programına alınır. Aksi halde sperm bulunamaz ise kadına lüzumsuz yere tedavi yapma riski vardır. Dondurma işlemi sperm kalitesini bozmaz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.