Multifokal Mercek Netliği

01.03.2013
105
Multifokal Mercek Netliği

Kişilerde yakını daha iyi görebilmek, okuyabilmek multifokal mercekler ile mümkün hale geliyor. Katarakt ameliyatlarında yerleştirilen mercekler ömür boyu gözün içerisinde kalır.

Dr. Haluk Talu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Katarakt ameliyatında takılan multifokal mercekler, hastaların günlük aktivitelerini rahatça yapmalarına olanak sağlıyor.

Tıp dilinde presbiyopi olarak adlandırılan yakını görememe probleminde, 40-45 yaş sonrası kişilerde yakını daha iyi görebilmek ve okuyabilmek göz sağlığındaki yeni teknolojiler ile mümkün.

Kullandığınız cep telefonundaki küçük yazılar, sinemadaki alt yazılar ya da dizüstü bilgisayarların giderek küçülmesi yazıların okunması gittikçe güçleştiriyor. Metropol hayatının bir getirisi olan ileri teknolojinin de tetiklediği yakını görememe problemi, her insanda yaşa bağlı bağlı standart bir şekilde artan presbiyopi 60’lı yaşlarda tepe noktasına ulaşıp, hayatı daha da zorlaştırıyor.

Presbiyopi’den kurtulun!

45 yaş sonrasında, kataraktı olan kişiler artık yakın gözlük kullanmak zorunda kalmayacak. Dünyada uzun yıllardır kullanılan fakat son yıllarda yeni tasarımlar ile birlikte daha da gelişen multifokal mercekler hastaların görme işlevlerinde önemli başarılara imza atıyor. Yeni nesil multifokal mercekler, çok kısa sürede gerçekleştirilen bir operasyon ile hastanın göz içerisine yerleştirilir.

Multifokal mercekler hastalara büyük kolaylık sağlar ve günümüzde yakını ve uzağı görmeyi arttırmada en güvenilir yöntemlerden biridir. Multifokal mercekler, hem yakını hem de uzağı görmeyi sağlayan göz içi mercekleridir. Bazı kişiler hem yakın hem de uzak için ayrı gözlük kullanırken, bazıları da tek bir gözlükle hem yakını hem de uzağı görebilirler.

Multifokal mercekler katarakt ameliyatı sırasında takılıyor

Multifokal göz içi mercek yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapılıyorsa multifokal mercek cerrahisinde de aynı işlemler uygulanır. Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak, yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu durumda hasta okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Biz, bu cerrahide farklı olarak, standart bir mercek yerleştirme yerine multifokal mercekleri göz içine yerleştirilir.

Multifokal mercekler kimlere uygulanmalı?

Bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir. Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyoruz. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.