Mutluluğun Resmini Çizmek İçin

Mutluluğun Resmini Çizmek İçin

Bazen zor gibi görünüyor olsa da ‘mutluluk listesi’ hazırlayarak mutluluğun resmini çizmek için ilk adımı atılabilir…Herkes hayatta belli mücadele verir ve yorgunluk yaşar. Hikayedeki zorluklar farklı olsa da sonuç bazen bir noktada birleşir: Mutlu olmak. 

Uzm. Klinik Psikolog Ayşenur Aldırmaz Teşdemir

Mutluluk listesi kulağa bazen gerçek dışı gelse bile aslında gerçek dışı olan mutluluğu sadece hayal olarak zihinde tasarlamak ve hiçbir adım atmamaktır. Yaşanan zorluklar içinde kimi zaman mutluluk uzakta görünebilir. Ama her zaman mutlu olmak için yapılabilecek şeyler vardır. İnanç ve umudun kök saldığı zihinde daha mutlu yaşam ortaya çıkabilir.

Daha mutlu olmak için yapılması gerekenler listesi:

Daha Mutlu Bir Sen Mümkün

Mutluluk sizin için ne ifade ediyor? Bazen mutluluğu yaşamdan uzaklaştırır ve buna rağmen onu aramaya devam edilir. Atılacak bir adımla daha mutlu bir yaşama yolculuk yapılabilir…

Yeni Deneyimler Edinin

Daha mutlu olmak için yeni deneyimler önemlidir. Çünkü beyin ancak yeni deneyimlerle yeni bağlantılar oluşturabilir ve kendini geliştirebilir. Sağlıklı beyin yapısı, sağlıklı insan ve daha mutlu yaşama işaret eder. Bakış açısı değiştirildiğinde yeni deneyimler için sıfırdan bir değişikliğe ihtiyaç olmayabilir.

Örneğin yıllardır öğrenmek istenen hobiye başlamak yeniden doğmuş gibi hissettirebilir. Belki yeni yerler keşfetmek için dil öğrenmek ya da keman çalmayı öğrenmek. Yeni deneyimlere açık olmak mutlulukla ilişkilidir.

Egzersiz ve Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı beslenme ve egzersizin mutluluk ile ilişkisi nedir?  Mutluluk aslında psikolojik-fiziksel süreçlerin birleşimi gibidir. Sağlıklı kemik yapısı, hormonlar ve dahası mutluluğun fiziksel yönüne işaret eder. Aynı zamanda psikoloji üzerinde de olumlu etki gösterir. Sağlıklı beslenme gibi egzersizin de mutluluk hormonları üzerinde çeşitli faydalara sahip olduğu bilinir.

Planlı Yaşam

Planlı yaşamak aslında en doğru ve uygulanabilir düzeni kurmaktır. Tamamen plansız şekilde yaşam, hayatı karmaşık ve içinden çıkılamaz hale gelebilir. Gün içinde yetişememe ve karmaşa hissi mutluluğu gölgeliyorsa uygun bir plan yapılabilir.

Sevdiğiniz İnsanlarla Zaman Geçirin

Mutluluk formüllerinden en basiti sevdiklerinizle zaman geçirmektir. Bazen onların sevincine eşlik etmek, yardımcı olabilmek, yanında olma hissi iyi gelecektir.

Vakit geçirilen insanların olumlu potansiyelini destekleyecek kişiler olması önemlidir. Mutlu olmak için sevdiklerinize vakit ayırma ve kaliteli zaman geçirme listeye dahil edilebilir.

Terapi Desteği

Daha mutlu olmak için yapılması gerekenler kolay ve etkili önerilere dayanır. Ama bazen yaşanan zorlukları tek başına atlatma noktasında güçlük yaşanabilir ve desteğe ihtiyaç duyulabilir.

Yaşanan olumsuz deneyimlerle umutsuzluk oluşup, mutlu olmak için yapılması gerekenler unutulabilir. Bu noktada terapi desteğine başvurabilir. Uzman önerileri olumsuz süreci atlatma ve daha mutlu bir yaşama kavuşma noktasında faydalı olabilir.

Mutsuzluk, çoğu zaman dışarıdan kaynaklı etkenlere bağlı olarak gelişebilir. Ancak mutluluk tamamen içimizde gelişen ve kendi çabamızla ilerletebileceğimiz bir kavramdır. Elbette bunun için öncelikle kişinin mutlu olmayı istemesi ve gerekli olduğu noktalarda yardım almayı kabul etmesi önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.