Obezite Her Geçen Gün Artıyor

Obezite Her Geçen Gün Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre ülkemizde obezitenin yüzde 19.9 oranına yükseldi. Uzmanlar obezitenin artık toplumlar için en önemli sağlıksızlık göstergesi olduğunu söylüyor. 

Prof. Dr. Öge Taşçılar

Genel Cerrahi Uzmanı

Obezite dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla büyüyen sağlık sorunlarından biri. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de obezlerin sayısı yüzde 17,2’den yüzde 19,9’a yükseldi. Obezite geçmişte gelir düzeyi ve eğitimi düşük toplumlarda beslenme bozukluğu, daha çok düşük kilo olarak karşımıza çıkarken şartlar ve ekonomik göstergeler değişmemesine rağmen kilo fazlalığı ile karşı karşıyayız. Bu durum gelişmiş olarak nitelenen toplumlarda da görülmektedir. OECD ülkeleri içerisinde obezite rekoru Amerika Birleşik Devletlerinde olup nedeni sağlıksız ve ucuz gıdaların yaygınlığı ve toplumsal düşkünlüğün olması şeklinde değerlendirilmektedir. Kalitesiz gıdalar, ucuzluğu, içerisinde çok çeşitli tad arttırıcı ve kolay sindirilen maddelerin varlığı, her yerde ulaşılabilir olmaları, üretim maliyetlerinin azalması ve paketlenmiş ürünlerin uzun süre bozulmadan kalabilmesi ile ticarette çok önemli bir konumdadırlar. Artık uluslararası gıda üreticileri ekonomik güçleri ile ülkelerin gıda politikalarını kendilerine göre değiştirebilmektedir. Bu etkileşimler sonucu toplumlar eğitim eksikliği ve algı yönetimleri sayesinde gittikçe şişmanlamaktadır.

Obezite Kadınlarda Daha Fazla

Obezite ülkemizde özellikle kadınlarda daha fazla görülür. Yaş grubu maalesef gittikçe gençleşmektedir. Bu durum gelecekte ergen ve erişkinlerde çok daha fazla obezite ve yandaş hastalıklarıyla karşılaşılacağı anlamına gelmektedir. Bireyleri obeziteye iten başlıca sebepler gıdalar, özellikle yağlı ve katkılı (sanayi ürünleri) olduğunda daha fazla olmak üzere beynimizde mutluluk hormonu salgılatır. Bu tür ürünler tüketildiğinde kişiye haz vermesi nedeniyle daha çok tercih edilen (satın alınan) ürünler olmaktadır. Yaşam koşulları zorlaştıkça bireylerin en ucuz rahatlama aracı olarak bu ürünlere kolayca yönelir. Ayrıca pek çok kişinin de kaliteli ve sağlıklı beslenme ürünleri daha pahalı olduğundan zararlı olduğunu bile bile doymak için lezzetli (suni) ve ucuz ürünleri seçmek zorunda kalır. Bunun dışında eğitim düzeyi düşük toplumlar kilolu olmayı sağlıklı olmak şeklinde kabul edilmektedir. Gittikçe artan çalışma saatleri, özellikle ofis çalışanları arasında yaygın hareketsizliğe yol açmakta ve kişiler zamanla daha kilolu olmaktadır. Kabaca hesaplanan vücut kitle oranı ve bel çevresi ölçümü ile kişilerin obezite düzeyini ölçebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.