Doğanın Mucizesi Sarımsak

17.10.2012
35
Doğanın Mucizesi Sarımsak

sarımsak, sarımsağın faydaları, allium sativum, sarımsaklı köfte, yemek tarifleri, gülşen lükel, yaşam yazarları, şifalı bitkiler, Doğanın Mucizesi SarımsakSarımsak (Allium Sativum), uzun yıllardan beri çeşni verici bir besin olmanın ötesinde sağlık koruyucu ve bazı hastalıkları tedavi edici özelliği nedeniyle kullanılan bir besindir.

Dyt. Gülşen Lükel

 

Farklı medeniyetler tarafından bilinen tedavi edici özellikleri, sağlığı koruyucu etkileri modern tıbbın da ilgisini çekmiştir.
 Sarımsak ilk olarak Orta Asya’ da rastlanmış bir bitkidir.
 Liliace familyasının bir türü olan sarımsağın bu güne dek 600 farklı türü tanımlanmıştır.
 Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetler tarafından bir çeşni verici, geleneksel bir ilaç ve mental, fiziksel sağlığı geliştirici fonksiyonel bir besin olarak kullanılmıştır.
Hipertansiyon,
Aterosiklerozis,
Kanser…
gibi insan yaşamının kalitesini düşüren, sağlıklı yaşam süresini azaltan hastalıklarda içerdiği organosülfür bileşikleriyle olumlu etkiler oluşturarak, koruyucu ve tedavi edici özelliği bulunan sarımsak,  önemli bir fonksiyonel besin olma özelliği taşımaktadır.
Son yıllarda ilaçlar yerine doğal besinlerin kullanılmasını öngören yaklaşımlar açısından önemli değer teşkil eden sarımsak, aterosiklerotik hastalıklarda birçok mekanizmayla hastalıkların oluşumunu önlemekte ve tedavisinde önemli katkılar sağlamaktadır.
Sarımsak birçok şekilde kullanılmaktadır:
Çiğ sarımsak
Pişmiş sarımsak
Sarımsak tozu
Sarımsak yağı
Sarımsak hapı (kokusuz sarımsak tabletleri)
Sarmısağın faydalarından tam olarak yararlanabilmek için çiğnenerek yenmesi gerekir.
Önerilen alım miktarı: Günde 2 diş sarımsak!
Sarımsaklı Köfte
Yarım kilogram bulgur
1-2 avuç un
6 diş ezilmiş sarımsak
4 çorba kaşığı sıvı yağ
3-4 çorba kaşığı tatlı kırmızı biber salçası
Maydanoz
Tuz
Karabiber
Tuzlu su
Sarımsaklı köfte tarifi
Bulgurun üstünü biraz örtecek kadar kaynar su dökülür. Kapaklı tencerede yarım saat kadar dinlendirilir. Şişince un katılıp yoğrulur. Islak elle bulgurlu harçtan koparılan parçalar avuç arasında yuvarlanıp tepsiye dizilir. Bir tencerede tuzlu su kaynatılır. Hazırlanan köfteler kaynayan suya atılıp pişirilir, süzülür. Köfteler pişerken, bir tepside veya yayvan bir kapta tatlı kırmızı biber salçası, sarımsak, tuz, karabiber bir araya getirilir. Çok az su ile ateşte birkaç dakika kaynatılır. Haşlanan köfteler iyice süzüldükten sonra bu karışıma aktarılıp karıştırılır. Isıtılmış yağ hafif pembeleşince köftelerin üstüne dökülür. Maydanoz serpilip servis yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.