Öğretme Özelliğine Göre Eylül Ayı Burcunuz…

Öğretme Özelliğine Göre Eylül Ayı Burcunuz…

Eylül ayı geldi çattı. Başak burcunun ayı da sayılabilecek eylül ayı aynı zamanda da hasat ayıdır. Ekilenler biçilir. Gelen kışa hazırlık yapmak ve kilerleri doldurmak için de arı gibi çalışkan olmak gerekir. Kış şakaya gelmez. Hazırlanan yiyeceklerin bütün bir kış bozulmadan dayanabilmesi için aşırı bit titizlik, düzen ve tertiplilik gerekir. Tabii bir de fazlasıyla çalışmak. İşte bu yüzdendir ki Eylül çocukları olan sevgili başaklar, çalışkan, tertipli ve de düzenlidir. 

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Şimdi okullu olduk

Sınıfları doldurduk

Sevinçliyiz hepimiz

Yaşasın okulumuz

Sadece başaklar mı Eylül ayının çocukları? Sevgili Terazilere de buradan selam olsun. Ekinler hasat edildi, meyveler ve sebzeler toplandı, kurutuldu, işlendi. Peki şimdi bunlar nasıl adil bir şekilde paylaştırılacak? Elbette ki Venüs’ün uyumlu çocukları teraziler, şaşmak bilmeyen bir adalet anlayışı içinde bütün olasılıkları ölçüp, biçip, tartacak ve olabilecek en ideal paylaşımı yapacaktır.

Evren boşlukları sevmez. Tesadüflerden ise pek hoşlanmaz. Her şeyin bir zamanı ve bir de nedeni vardır. Her bir burç, bir öncekinin eksik yanlarını tamamlarken, bir sonrası için de zemin hazırlar. Aileler de böyledir. Pek çok aile danışanımda burçlarının ya ardışık ya da karşılıklı olduğunu, mutlaka haritalarında birbirine temas eden noktalar olduğunu gördüm. İlişkilerde iletişim gezegeni olan Merkür’ün açıları da son derece önemli olduğu için, Merkür’ü birbirleri ile olumlu açıları olan ailelerin iletişimleri de güçlü oluyor.

Okullar açılırken genel odağımız öğrenciler ve tabii ki ebeveynler üzerinde. Ben bu yazımda biraz farklılık yaparak burçlara göre kişilerin öğretme ya da öğretmen olma özelliklerine değineceğim. Ebeveyneler ve öğretmenler arası ilişkide burç uyumlarına da değineceğim.

Koç Burcu: Koç burcu öğretmenlerin enerjisi neredeyse bitmeyecek gibidir. Harekete ve sportif faaliyetlere önem verirler. Atılgan ve çevik bir yapıları vardır. Sabırsız Koç burcu, öğrencilerinin bir an önce öğrenmesini ve konuya hâkim olmasını ister. ‘’Ben’’ burcu olan Koç, Zodyak’taki ilk burç olmasından dolayı da isteklerinin anında gerçekleşmesi için sabırsız ve her daim haklıdır. Koç burcu öğretmenler için ise tekrar çok sıkıcı ve hep en son sözü söyleyen olmak ister. Eylül ayı içinde ise tüm koçların ilişkiler ile ilgili bir takım sınavları olabilir. Daha çok sevilmek ve takdir edilmek isteyecekler. Miras konuları gündeme gelebilir.

Boğa Burcu: Sabır mı dediniz? Boğa burcu öğretmene ‘merhaba’ deyin. İster kadın olsun isterse de erkek Boğa burcu öğretmenleri, öğrencilerine sabırla yaklaşacaklardır. Ancak bu sabrın da bir sınırı vardır ve Boğa burcunu sinirlendirmeye gelmez. Sabit fikirli Boğa burcu öğretmenlerin düşüncelerini değiştirmek son derece zordur. Onlar da tıpkı Terazi burcu gibi Venüs tarafından yönetilir. Ancak toprak elementinden oldukları için maddi dünyaya daha çok bağlıdırlar. Öğrencilerine maddi değerleri ve tutumluluğu da öğreteceklerdir. Eylül ayı içinde sevgili Boğalar, ev konuları ile fazlasıyla uğraşabilir.

İkizler Burcu: Kim öğrenci, kim öğretmen, ders ne zaman başladı, nerede bitti? Şamatacı ikizler öğretmen derste hem eğlenmeyi hem de öğretmeyi bilir. Ancak çift karakterli bu burç zaman zaman öğrencilerine karşı da son derece sert ve disiplinli olabilir. Merkür tarafından yönetilen İkizler burcu, hızlı düşünür ancak zor karar verir. Onlarca olasılığı aynı anda değerlendirirken nihai hedefe varması zaman alabilir. İkizler öğretmen, hedefe değil sürece odaklıdır. Eylül ayı boyunca sevgili ikizler de flört konusunda son derece şanslı olacaklar. Aşk kapıyı çalabilir.

Yengeç Burcu: Yengeç burcu öğretmen başlarda son derece zor gibi görülebilir. Ancak o doğuştan gelen merhameti ve iyi niyeti ile şefkat dolu bir öğretmendir. Sabırlı ve zaman zaman da aşırı korumacıdır. Bu tutumu onun öğrencilerini sevgi sarmalı içinde pamuklara sararak sıkmasına neden olabilir. Yengeç burcu öğretmen, öğretmeye duygu yönetimi ile başlar. İçgüdüsel olarak öğrencilerinin motivasyonunu sezer ve onları buna göre yönlendirebilir. Yine de sevgili yengeçlerin sınırları olduğunu bilmek gerekir. Zorlandıkları zaman, kıskaçlarını kullanmaktan asla çekinmezler. Eylül ayı boyunca Yengeçler maddi konularda başarılı olacaklar.

Aslan Burcu: Majestelerine yol açın! Aslan burcu öğretmenler ihtişamlı ders anlatma yöntemleri ile çok uzaktan bile seçilir. Bir kral ya da kraliçe edası ve şövalye ruhu ile her bir öğrencileri ile ilgilenecek ve onlara krallara yakışır bir eğitim vereceklerdir. Bir tek şartla, Aslan burcunun doğasında itaatsizlik yoktur. Öğretmen yani kendisi her konuda haklıdır ve tüm öğrencileri de onunla aynı fikirde olmalıdır. Entelektüel tartışmalar Aslan burcunun özelliği değildir. O daima son sözü söyleyecektir. Eylül ayı boyunca Aslan burçları iş yerlerinde pek çok yeni olaya şahit olacaklar.

Başak Burcu: Çalışkan öğrencilerin sınıfına hoş geldiniz. Sıralar inci tanesi gibi dizilmiş, her şey kusursuz ve mükemmel. Çalışkan Başak öğretmenler, detaycı kişilikleri ile öğrencilerine son derece titiz ve detaylı eğitim verir. Konunun bütününden daha çok detay önemlidir ve detaylardaki mükemmellik ile başarılı sonuçlar elde edilebilir. Harf, kelime, imla hatası asla hoş görülmez. Matematik ve fen bilimlerinde ise formülün doğruluğu kadar yazımdaki güzellik de önemlidir. Başak burçları eylül ayı boyunca maddi konularda şanslı olacaklar.

Terazi Burcu: Adalet bağımlısı Terazi öğretmenler, burçlarını yöneten Venüs’ün etkisi ile sanata ve sanatsal faaliyetlere son derece yatkınlardır. Onlar için estetik ve görsellik ön plandadır ama tabii ki içeriğe önem vermedikleri anlamına gelmez. Başarıyı takdir ederler düzensizliğe de hiç tahammülleri yoktur. Terazi burcu öğretmenler aynı zamanda son derece sabırlıdır da ancak burada Terazi burcunun çift karakteri ve kişiliği her zaman hatırlanmalıdır. Terazi burcu kadife eldiven içinde demir yumruk gibidir de… Öğrencileri ile diplomatik ilişkiler kurar. Hem samimi hem de mesafelidir. Tüm Teraziler için de Eylül ayında mutlu gelişmeler var. Eylül ayında Teraziler cazibe odağı olacaklar.

Akrep Burcu: Gizemli öğretmen, duygusal savaşçı ve acımasız bir eleştirmen…Akrep burcu gördükleri ile değil göremedikleri ile ilgilenecektir. Onun için her bir öğrencisi araştırılması ve çözülmesi gereken bir görevdir. Su grubunun sabit niteliğinde olan Akrep burcu, en derinlere kadar sızmasını bilir ve hayatından geçtiği her kişiye de derin izler bırakır. Akrep öğretmen, bir konuyu çok boyutlu olarak ele alır ve en ince detaylara bile hakimdir. Öğrencilerinden kesin itaat ve saygı bekler. Disiplinsizliğe de tahammülü yoktur. Yalanı ve mazeretleri de asla kabul etmez. Eylül ayı boyunca sevgili Akrepler, beklenmeyeni beklemeye hazırlıklı olmalılar.

Yay Burcu: Deneme, araştırma ve öğrenme, tabii ki bitmek bilmeyen bir merak. Yay öğretmene sahip öğrenciler son derece şanslıdır. Öğretmenleri felsefeden fen bilgisine kadar her konuda fikir sahibidir ve bitmeyen keşfetme tutkusu ile de sürekli öğrencilerinin ufkunu açacak bilgiler verecektir. Eğlenceli Yay burcu öğretmen kendi sınırları ihlal edilirse birden bu özelliğini yitirir. Ardışık burcu olan Oğlağın ciddiyetine bürünüverir. Eylül ayı boyunca Yay burçları maddi konularda son derece dikkatli olmalılar.

Oğlak Burcu: Disiplinli, dakik, hırslı ve hata affetmeyen Oğlak burcu öğretmenler, burçlarının doğası gereği öğretme işini de son derece ciddiye alır. Resimli kitaplar ile kolay öğrenme onların tarzı değildir. Kütüphanelerde geçen uzun saatler ve minicik harfler ile yazılmış uzun metinler onları büyüler. Hem sonuç hem de süreç odaklı oldukları için son derece zorlayıcıdırlar. Takdir etmeyi de bilirler. Oğlak burcu öğretmenler için bahaneye, gecikmelere ve ders sırasında eğlenceye asla tahammül yoktur.  Ancak teneffüs zili çaldığında okulun en eğlenceli kişisi de olmayı hatta bahçede öğrenciler ile oyun oynamayı da iyi bilirler. Oğlak burcu Eylül ayı boyunca sağlıklarına dikkat etmelidir.

Kova Burcu: En demokratik ve eşitlikçi sınıfa hoş geldiniz. Kova öğretmen için her öğrencisi de aynı zamanda bir öğretmendir ve hepsinden öğrenecek bir şeyleri vardır. Kova burcu öğretmenlerin tek zayıf noktası cehalete karşı açmış olduğu savaştır ve hava elementinin sabit niteliğindeki Kova burcunun her birisi için cehalet tanımı kendine göredir. Öğrencileri buna uyum sağladıkları takdirde hayatlarının en eğitici ve en öğretici günlerini Kova burcu öğretmenleri ile geçireceklerdir. Kova burçları Eylül ayı içinde ani bir karar ile taşınabilir.

Balık Burcu: İşte öğretmenlerin en fedakarı ve en hayal gücü yüksek olanı. Balık burcu öğretmenler bir göl gibi sakin ve derin öğretmenlerdir. Konuları tüm detayı ile inceler, özümser ve her bir öğrencinin anlayabileceği hale getirdikten sonra eğitimlerini verirler. Balık öğretmenler, öğrencileri için hem anne hem de baba olabilir. Ancak burada köpek balığının da bir balık olduğunu unutmamak gerekir. Güçlü duygusal bağ kuran Balık burçları, bu duyguları manipüle de edebilir. Balık burçları Eylül ayı boyunca flörtler konusunda çok şanslı olacaklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.