Mazi Kalbimde Bir Yaradır

Mazi Kalbimde Bir Yaradır

Ağustos ayı, güneşin krallığının hüküm sürdüğü muhteşem Aslan Burcu ile hasat zamanının telaşesini yaşayan Başak Burcunun ortak ayıdır. Bir yanımız ihtişam ile parlarken, bir yanımız da yazın son günleri ile birlikte sonbaharın gelişini hisseden Başak Burcu evhamındadır. Belki de bu yüzden eskiler ağustos ayı için ‘’Yarısı yaz, yarısı kış’’ da derler.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Mazi kalbimde bir yaradır…

Bahtım saçlarımdan karadır

Beni zaman zaman ağlatan

İşte o hazin maceradır…

Esin Engin

Yaz bereketli, uzun günlerini yavaş yavaş yerini kışın uzun gece hüzünlerine bırakmak üzere. 2018 yılı ağustos ayının gökyüzü görünümlerini incelediğimde aklıma ağustos böceği ve karınca masalı geliyor. Kimi yaz boyu çalışıp heybesini doldurdu, kimi ayağına kadar gelen fırsatları göremedi de boş boş durdu… Ağustos ayında o kadar çok gezegen geri harekette ki… İletişim gezegeni Merkür, disiplinden sorumlu Satürn, hayallerimizin ötesine geçen Neptün, cüssesinden umulmayacak bir güçle yumruğunu yapıştırıveren Plüton, cesaret veren Mars… Şans gezegeni Jüpiter ve sevgi ve uyum gezegeni olan Venüs’ün ise normal harekette olması ise ne yazık ki tek başına bu geri hareketi dengelemekte zorlanıyor.

Peki bir gezegen geri harekette iken ne olur? Tıpkı hasta bir adam gibidir. İyileşmeyi bekler, gücünü ve etkisini tam olarak ortaya koyamaz. İleri doğru bir adım atamaz. Hasta yatağımızda en çok neyi düşünürüz? Gelecekteki güzel günleri mi? Geçmişteki kapanmayan defterleri mi? Bizi gerçekten yaşlandıran nedir? Yaşadıklarımız mı? Yaşayamadıklarımız mı? Bir şansımız daha olsa neyi değiştirir ya da neyi daha iyi hale getirirdik? Nelerden vazgeçer ya da neleri hayatımıza çekerdik? Bu ve bunun gibi pek çok sorunun cevabı ağustos ayı gezegen hareketlerinde saklı. Geçmişi gerçekten geçmişte bırakmak için ağustos ayı boyunca bir şansımız daha olacak. Yeni bir hamle için uygun bir zaman değil. Eldeki işler bitirilmeli, eski borçlar ödenmeli, ihmal edilen, ertelenen tüm işler listelenmeli ve tek tek sonuçlandırılmalı. Sonra yeni başlangıçlar için hazır olacağız. Maziden kalan ve kalbinizi yaralayan herkesle ve her şeyle vedalaşın. Onları serbest bırakın. Arının, kendinizi yeni başlangıçlar için hazırlayın. Kendinizi koşulsuz sevin ve de sayın. Bu koskoca evrende biriciksiniz.

Bu kozmik retroya bir de 11 Ağustos’taki güneş tutulması etki ediyor. Hem de kendi evinde, Aslan Burcunda… Sabit bir burç olan Aslan’ın ateş enerjisi, yine sabit bir burç olan Kova’nın hava enerjisi ile karşı karşıya. Bu gerilimli açı ve tutulma bir anlamda dünyanın enerjisinin aşağı çekilmesi gibi yorumlanabilir. Akıl karışıklığı, egonun aşırı derecede parlaması söz konusu olabilir. Hayata ilişkin düşünce ve sözler yaralayıcı olabilir. Bu tutulmanın etkisi altı ay kadar sürecektir. Şimdi burçlara göre tutulma etkilerine ve dikkat edilmesi gereken konulara kısaca göz atacak olursak,

Koç Burcu: Bu tutulma Koç Burçlarını ve yükselen burcu Koç olanların, çocukları, hayattan zevk aldıkları işleri, hobileri ile ilgili alanda gerçekleşecek. Buradaki Merkür’ün de geri harekette olması özellikle arkadaş grupları ve çocuklarla iletişimde sorun yaratabilir. İyi anladığınızdan ve iyi anlaşıldığınızdan emin olmanız gereklidir.  Eş ya da sevgili ile olumlu birliktelikler görülüyorken, kariyerinizde kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz. Geçmişten gelen borç ya da ödemeler yüzünden nakit akışınızda sıkıntı olabilir. Harcamalarınıza dikkat etmenizde fayda var.

Boğa Burcu: Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olanların ise tutulma köklerinin olduğu alanda gerçekleşecek. Yeni bir yere taşınmak isteyebilirler. Her türlü ortaklığa başlamak için ise uygun ve şanslı bir dönemdeler. Yüksek öğrenim ile ilgili konularda ağustos ayı boyunca gecikmeler yaşanabilir. Bununla birlikte işyerlerinde ve birlikte çalıştıkları kişilerde uyum ve ahenk söz konusu.

İkizler Burcu: İkizler burcu ve yükselen burcu ikizler olanlar için ise bu tutulma kardeşler ile ilgili konuları gündeme getirecek. Kardeşler ile ilgili iletişime dikkat etmek gereklidir.  Yanlış anlaşılmalar gündeme gelebilir. Eskiden beri süregelen ancak bir türlü konuşulamayan konular yeniden konuşulabilir. Yeni bir ilişki başlayabilir ya da var olan ilişki canlanabilir. Miras ile ilgili tartışmalı ve krizli gelişmeler olabilir.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar ise tutulmayı finans ve paranın verdiği özgürlük ile ilgili alanlarda deneyimleyecek. Yatırımları beklediklerinden çok daha iyi sonuçlar verebilir ama yine de harcamalarına dikkat etmeleri gereklidir. Evin içinde ise uyum ve ahenk söz konusu. Ancak ikili ilişkilerde eski defterler açılabilir ve zamanında eğer varsa kırdıkları kalpler için çok üzgün olabilir ya da kalplerini kıranlar ile bir yüzleşme durumu söz konusu olabilir.

Aslan Burcu: Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar ise tutulmayı kendi evlerinde deneyimleyecekler. İlişkilerde ani başlangıçlar ve ani bitişler gündeme gelebilir. Kendileri ile ilgili hayati kararlar alma arifesindeler. Birlikte çalıştıkları, onlara hizmet eden ya da onların hizmet ettiği kişiler ile ilgili köklü değişiklikler olabilir.

Başak Burcu: Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanlar ise tutulmayı oldukça derinden ve güçlü hissedecek. Hayat ile ilgili olarak almış oldukları tüm kararları gözden geçirmeleri gerekebilir. Bilinçaltına ittikleri tüm konular ile ilgili durumlar tekrar gün yüzüne çıkabilir. Kendilerini hem bilinç hem de bilinçaltı olarak sıfırlamaları gerekebilir. Bu onlar için iyi bir fırsat olacaktır. Önümüzdeki altı ay boyunca kendilerini üzen, sıkan ve geri planda bırakan her şey ile yüzleşecek ve kendileri için mutlu bir gelecek inşa etme fırsatı bulacaklar.

Terazi Burcu: Terazi Burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar, burçlarında misafir ettikleri ve yönetici gezegenleri olan Venüs’ün etkisi ile uyumlu ve mutlular. Fiziksel olarak da göz kamaştırıyorlar. Tutulma onların dostlar, umutlar ve dilekler ile ilgili olan alanlarında gerçekleşecek. Uzun zamandır üye oldukları derneklerden ya da sosyal faaliyetlerden ayrılabilirler. Kendilerine daha gerçekçi hedefler çizmek isteyebilirler. Aile içinde oluşabilecek yanlış anlaşılmalara karşı dikkatli olmaları gerekir. Daha fazla özgürlük arayışı içinde olabilirler. Bu dönem elektronik eşya almamalarında fayda var.

Akrep Burcu: Akrep Burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar ise tutulmayı kariyer alanlarında deneyimleyecek. Ani bir karar ile kariyerlerini sonlandırıp, kendilerine farklı bir yön çizebilirler. Yakın çevrelerinde, komşularında ve kardeşlerinde iletişimsizlik ve miras yüzünden sıkıntılar yaşayabilirler. Bu dönemde ani başlayan ilişki ve ortaklıklar bozulabilir. Flört etmek için uygun bir dönem değildir.

Yay Burcu: Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar tutulmayı kanunlar, uzun yolculuklar, felsefe, yüksek öğrenim ve dini konular ile ilgili alanda deneyimleyecek. Seyahat planları aksayabilir. Yay burçlarının bu dönemde gelir, gider dengesine çok dikkat etmeleri gereklidir. Borç almaktan ve vermekten uzak durmalarında fayda var. Yine de maddi durumlarında başkalarından gelen kaynaklar ile de iyileşme görülebilir. Sosyal olarak aktif bir dönemden geçiyorlar.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar ise burçlarında geri hareket eden Mars, Satürn ve Plüton’un etkisi ile her zamankinden biraz daha karamsar olabilir. Eskiye saplanıp kalmamalı, kendileri için yani planlar ve hedefler belirlemeliler. Azimli ve dayanıklı Oğlaklar bu güneş tutulmasını bir yeniden yaratılış sürecine çevirecekler. Miras ile ilgili konular gündeme gelebilir.

Kova Burcu: Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanlar ise tutulmayı ortaklıklar ve ilişkiler ile ilgili konularda deneyimleyecek. Yeni bir ortaklık ya da ilişki başlayabilir. Mevcut ilişkileri ciddi bir hal alabilir. Yüksek öğrenim ve yurt dışı fırsatları gündeme gelebilir. Gizli kapaklı kalan bazı sırlar ortaya dökülebilir. Sağlıklarına dikkat etmelerinde fayda var. Ani bir karar ile ev değiştirebilirler.

Balık Burcu: Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlar tutulmayı ise birlikte çalıştıkları kişiler, işverenler, sağlık ve hastalık ile ilgili konularda deneyimleyecekler. İşyerlerinde mutlu başlangıçlar yapabilirler. Bu sırada Merkür de geri harekette olacağı için doğru anlamaya ve doğru anlaşılmaya özen göstermeleri gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.