Okula Uyum Sürecine Dikkat

Okula Uyum Sürecine Dikkat

Özellikle anaokulu ve birinci sınıf gibi okul hayatına yeni başlayacak çocuklarda uyum güçlüğü doğal bir süreçtir. Bazı çocuklar bu süreci daha kolay atlatabilirken bazıları için tam tersi olabilir. Peki bu süreçte aileler neler yapabilir?

Uzm. Kln. Psk. Müge Leblebicioğlu Arslan

Her çocuğun karakteri, bağlanma stili ve ebeveyn tutumları okula uyum sürecini etkileyen faktörlerden kaynaklanabilir. Ancak her okula gitmek istememe okul fobisi anlamını taşımaz.

Okula uyum süreci çocuk için yeni ortam, arkadaş, etkinlik ve yeni olan her rutine adaptasyonu kapsar. Yeni olan her şey zorlukları beraberinde getirebilir. Güç, ancak bir o kadar da doğal olan bu zorlu sürecin yavaş yavaş azalarak gitmesi beklenir.

Okul fobisi nedir?

Yaşadıkları stresten dolayı okula gitmeyi reddetme, saat geldiğinde ya da gitmesi ile ilgili sohbetler yapıldığında yoğun şekilde duygusal hatta fiziksel anlamda sıkıntı ile karakterize durumdur. Okul fobisi bir sonuçtur.

Her çocuk için süreç farklılaşabilir. Örneğin, çatışmalı ebeveyne sahip çocuk okula gittiğinde annesi ile babasının kavga edebileceğini düşünebilir. Okula gitmek istememe davranışa neden olabilir. Dışarıdan bakıldığında ise okul günü ağlayan ya da gitmek istemediğini dile getiren bir çocuk görünebilir. Ancak burada mesele sadece okul korkusundan ibaret değildir.

Uzman klinik psikolog tarafından aile, çocuk ve ilgili kişiler ile iş birliği içerisinde nedenlerin saptanması okul fobisinin sönmesinde önemli rol oynayacaktır.

Çocuk için;

  1. Okula gitmesi konusunda ısrarlı-tutarlı olun. Burada kastedilen otoriter ve baskıcı bir tutum değil, anlayışlı-güven veren bir tutum göstermektir.
  2. Okula gitme korkusu hakkında konuşun-konuşması için destekleyin.
  3. Okula gitme zamanlarında kararlı olun.
  4. Okul eşyalarını birlikte seçin. Onun sevdiği karakter ve modeller olmasına özen gösterin.
  5. Akranları ile buluşmalar planlayın. Buluşmalar çocuğun uyum sürecini kolaylaştırarak güvendeyim mesajını verecektir.
  6. Sınıf ve rehber öğretmeninden konu ile ilgili destek alın.
  7. Unutmayın ki her çocuk biriciktir. Her ne kadar okul fobisi olarak adlandırılsa da her çocuk için işleyiş farklılaşabilir. Çocuğun psikolojik iyi oluşunun sağlanabilmesi ve süreci nasıl yürütmesi gerektiği konusunda psikolojik destek alınmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.