Omicron Varyantı İçin Önemli Uyarılar

Omicron Varyantı İçin Önemli Uyarılar

Covid-19’un yeni varyantı olarak Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron, Avrupa’nın bazı ülkeleri ve Asya’da hızla yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından endişe verici varyant olarak tanımlanan Omicron varyantı, henüz Türkiye’de görülmese de çok bulaşıcı olması nedeniyle endişe veriyor.

Doç. Dr. M. Onur Turan

Solunum Derneği (TÜSAD)

Yönetim Kurulu Üyesi

Omicron varyantı henüz Türkiye’de görülmedi. Ülkemizde yeni bir dalga yaşanmaması için sadece Güney Afrika’ya değil, bu varyantın görüldüğü tüm ülkelere seyahat kısıtlaması getirilmelidir. Delta varyantından daha bulaşıcı olan Omicrona karşı erken alınacak önlemler önemli tehlikelerden koruyacaktır.

Delta’dan Daha Bulaşıcı

Son 2-3 hafta içerisinde Güney Afrika’nın bazı şehirlerinde vaka sayılarında günlük PCR testi pozitiflik oranında yüzde 1’lerden yüzde 30’a yükselme şeklinde ortaya çıkan hızlı bir yükselme gözlendi. Yapılan analizler sonucunda bu duruma COVID-19’un yeni bir varyantının neden olduğu saptandı ve bu varyanta Omicron (Nu varyantı, B.1.1.529) adı verildi. İlk gözlemler ışığında, bu yeni varyant Delta varyantından daha bulaşıcı özellikte. Virüsün bağışıklık sistemi tarafından oluşturulan SARS-CoV-2’ye özgü antikorlardan kaçma yeteneğinin yüksek olabileceği yönünde görüşler bulunuyor. Varyantın Avrupa’da hızla yayılması çok endişe verici.

Aşılama hızı artırılmalı

Henüz Türkiye’de görülmeyen bu varyantın yayılmaması için acil tedbirler alınması gerekiyor. Güney Afrika ve komşu ülkelerine uçuş yasağı, bu ülkeden gelenlere karantina zorunluluğu gibi bazı önlemler halihazırda alındı. Ancak, Omicron varyantının tüm dünyada yeniden hızla yayılma hatta yeni bir dalgaya yol açabilme ihtimaline karşılık mevcut kısıtlamaların bu varyantın görüldüğü bütün ülkeleri kapsayacak şekilde genişletilmesi, ayrıca Türkiye genelinde virüsün yayılmasını önleyecek, aşılama hızını artıracak tedbirler acilen alınmalıdır.

Varyantın Türkiye’de yayılımın yavaşlaması için koronavirüsle ilgili bilinen tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerekir. Omicron ya da diğer varyantlardan korunmak için başta maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilmeye devam edilmeli. Özellikle kapalı alanlar ve kalabalıkların toplandığı açık alanlarda tedbirli olunmalı. Mevcut aşılar da koruyuculuklarını sürdürdüğü için aşılamaların da hızla devam etmesi ve tam doz aşılamaların tamamlanması çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.