Oruç Beyin Hücrelerini Yeniliyor

Oruç Beyin Hücrelerini Yeniliyor

Ramazan ayında oruç kişinin beyindeki açlık toklukla ilgili hipotalamus bölgesini terbiye ediyor. Oruç sırasında on saatten fazla açlık oluştuğu için vücut ‘Aç kalıyorum eyvah’ diyor, alarma geçiyor ve kendini yenilemeye başlıyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan

Psikiyatrist

Oruç sırasında beyinde büyüme faktörü tetiklendiği için beyin ve kemik iliği hücreleri kamçılanır, kendini yeniler. Ramazan orucunun sinir sistemine verdiği sıkıntı, bu büyümenin sonucudur, sağlıklı çalışmasına katkı sağlar.

Ramazan baştan çıkarıcı duygularla baş etmek için bir fırsattır

Ramazan orucu üç boyutlu; sosyal, mali ve şahsi bir ibadettir. Şahsi ibadet; baştan çıkarıcı, çok azgın olan duygulardır. Asıl özgürlük o duyguların dediğini yapmak değil özgür olmaktır. Mal, makam şöhret düşkünlüğü, aç gözlülük, çıkarcılık gibi insanlarda var olan genel duygulardır. Ramazan bu duygularla baş etmek için bir fırsattır. Toplu bir ibadet olduğu için herkese de etki edebilir.

Oruç tahammül ve dayanıklılık gücünü arttırır

Oruç insana dayanıklılık eğitimi verir. Dayanıklılık eğitimi pozitif psikoterapi yöntemlerinde fırsattır. Bu dönem insanın dayanma ve tahammül gücünü arttırır. Hayatta gizli psikoloji yasası var. Mükafatını tahammül edenlere verir. Oruç da tahammül ve dayanıklılık gücünü arttırır.

Çocuklar davranışının doğal sonucunu yaşasın

İkinci kazanç doyum erteleme becerisini güçlendirmektir. Modernizm haz peşinde koşmayı yüceltti, arzuları serbest bıraktı. İnsanların çoğu haz peşinde koşan vur patlasın, çal oynasın oldu. Zincirleri ve duvarları yık diyen insan tipolojisi çok yaygınlaştı. Böyle durumlarda anne babalara çocuklara doyum erteleme becerisini öğretme tavsiye edilir. Çocuklar hemen istediğini elde etmesin, davranışının doğal sonucunu yaşasın. Yanlış bir şey yapıyorsa onun bedelini ödesin. İsteklerini, emek vererek elde etsin.

Açlık hipotalamus bölgesini terbiye eder

Ramazan orucunu inanmadan tutulduğunda acı çekip, huzursuz olunur. Beyine, nörobilim penceresinden bakıldığında ramazan orucuna inandığı zaman beyin onunla ilgili program geliştirir ve mide, bağırsak ilk birkaç gün alışma dönemi dışında ‘akşam yiyeceksin, ertelemek zorundasın’ diye mesaj verir. Kişi beyindeki açlık toklukla ilgili hipotalamus bölgesini terbiye eder.

Beyin hücrelerini kamçılar

On saatten fazla açlık oluştuğu için vücut ‘Aç kalıyorum eyvah’ der, alarma geçer ve kendini yenilemeye başlar. Beyinde büyüme faktörünü tetikler, beyin ve kemik iliği hücrelerini kamçılıyor, kendini yenileme yaptırır. Ramazan orucunun sinir sistemine verdiği sıkıntı bu büyümenin sonucudur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.