Pandemi Bitse Bile Kaygısı Kalacak

Pandemi Bitse Bile Kaygısı Kalacak

Yetkililerin ve uzmanların koronavirüs konusundaki çelişkili ifade, davranışları toplumda kaygıyı artırdı. Pandemi günlerinde kaygı bozukluğu ve ölüm korkusuyla psikolog ve psikiyatrların kapısını çalanların sayısı 2-3 kat arttı. Bir gün virüsten kurtulacağız ama kaygısı devam edecek. Ruhsal sıkıntı yaşayanlar genellikle 25-50 yaş arasında.

Prof. Dr. Mansur Beyazyürek

Psikiyatrist

Dünya, pandemiden kurtulacağı günü dört gözle beklerken her geçen gün toplum ve bireylerin ruh sağlığı bozuluyor. Virüsün bedenlerine zarar vereceğinden endişe edenlerde kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu görülüyor. Pandemi döneminde kaygı ve ölüm korkusuyla psikiyatr ve psikologlara başvuran hasta sayısının yüzde 200-300 arttı.

Ruhsal sıkıntı yaşayanlar daha çok hayatın içinde olan 25-50 yaş arasında. Hayatlarını idame ettirme ya da ‘Çocuklarıma bakamazsam, geçimimi sağlayamazsam’ endişesini daha çok yaşayan kişilerdeki baskı kaygı bozukluğu ve ölüm korkusu olarak ortaya çıkıyor.

“Virüs biter ama kaygı kalır”

Toplumda kaygının artmasında yetkililerin çelişkili davranış ve ifadeleri etkili. Sağlıklı veri aktarımı, toplum ve bireylerin ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Uzmanların gerek aşı gerekse mutasyonlu virüs gibi konularda farklı görüşler dile getirmesi insanların kafasını karıştırıyor. Bu kaygı artışının devam etmesinde Merkel dışındaki dünya liderlerinin de payı var. Liderler, toplumlarına doğru, sağlıklı, net bilgiler veremedi. Bütün bunlar kaygıyı pekiştiriyor. Belki Covid bir gün bitecek ama kaygısı devam edecek. Kaygıların iyileşmesi, kimi zaman virüse bağlı fiziksel rahatsızlıkların iyileşmesinden daha zor. 1999 depremi nedeniyle gelişen kaygılarla ilgili halen tedavi gören kişiler var.

“Önce kendinize güvenin”

Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kişi kaygılarını azaltıp, kontrol altında tutabilir. Kaygılarla başa çıkmak için kişinin öncelikle kendine güvenmesi gerekir. Sanatsal aktivite, spor, hobi gibi uğraşlar kaygıları azaltmada faydalıdır. Birçok insan geçim derdinde… Bu yüzden olabildiğince önerilere kulak vermeleri gerekir. İyi beslenme, düzenli uyku, aile içi iletişim kaygılarla başa çıkmak için önemli. Kişiler kendilerini mutlu edecek uğraş edinmelidir.

Küçük bir saksıda bir çiçek yetiştirmek bile kaygıyla başa çıkmada katkı sağlar.

Kaygıyla başa çıkmanın yolları:

1-) Kendinize güvenin, kaygılarınızla daha kolay başa çıkın.

2-) Fiziksel aktivitenizi artırın. Spor-egzersiz yapın, kaygılardan kurtulun.

3-) Sanatsal faaliyetlerle uğraşın, kendinize hobi edinin.

4-) Aynı evi paylaştığınız aile bireylerinizle, kaygılarınızı paylaşmaktan çekinmeyin.

5-) İyi ve kaliteli uyumaya, düzenli beslenmeye çok dikkat edin.

6-) Olabildiğince teknoloji olanaklarını kullanarak, sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla görüşün.

7-) Bütün bunları yaptığınız halde kaygılarınızı kontrol altında tutamıyorsanız; psikolog ya da psikiyatra başvurmaktan çekinmeyin

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.