Pandemide Ağız-Diş Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Pandemide Ağız-Diş Hijyeni Nasıl Sağlanmalıdır?

Koronavirüs’ün vücuda en kolay şekilde girme yolları ağız, burun ve gözler… Diş fırçasının kurumama ve nemli kalma olasılığı nedeniyle iki ayrı fırça kullanılması önerilebilir. Ev içerisinde birkaç kişi yaşıyorsa herkesin kendine ait diş macunu olabilir.

Dr. Caner Yeğin

Diş Hastalıkları Uzmanı

Gün içerisinde kullanılan maskenin çıkarılması sonrasında eller ve yüzün yıkanmasının yanı sıra diş ve dilin de fırçalanması gerekir. Dişlerimizi titreşim ve süpürme hareketleri ile fırça dişlerin tüm yüzeylerine temas edecek şekilde, dişlerin üzerine aşırı bir kuvvet uygulamadan fırçalama yeterlidir. Dilin üst kısmını da fırçalamayı unutmamak gerekir. Ara yüz fırçaları veya diş ipiyle ara yüz temizliğinin yapılması günlük rutin ağız bakım uygulamalarının ayrılmaz parçasıdır.

Diş fırçaları kullanım sonrası su ile iyice yıkanmalıdır. İki fırçalama arasında diş fırçasının kurumama ve nemli kalma olasılığı nedeniyle iki ayrı fırça kullanımı önerilebilir.

Ev içerisinde birkaç kişi yaşıyorsa herkesin kendine ait diş macunu olabilir. Bu şekilde kişiler arasında temasa bağlı bulaşma riskini de önlenir.

“Asitli içeceklerden uzak durulmalı”
Pandemi günlerinde getirilen bazı kısıtlamalar nedeniyle bireylerin zamanlarının çoğunu evde geçirmesinin öğün sayısını artırdı. Evde geçirilen boş zamanlarda sürekli bir yemek yeme isteği oluşuyorsa asitli içeceklerden özellikle uzak durmaya dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca beslenmeye dikkat etmeli ve şekerli ve karbonhidrat ağırlıklı gıdalar yerine lifli gıdaları tercih edilmelidir.

“Ağız lezyonu kovid-19 belirtisi değil”

Koronavirüsler tek zincirli, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsleridir. Şu ana kadar yapılan bilimsel çalışmalar ve literatür taramalarına bağlı olarak Covid-19 virüsünün spesifik bir ağız lezyonu bulgusuna rastlanmamıştır. Covid-19’un belirtileri ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği gelişebilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.