Pandemide YAZ DALGASINA Dikkat

Pandemide YAZ DALGASINA Dikkat

Uzmanlar aşının yaygınlaşması ile önlemlerin büyük ölçüde kaldırıldığını ancak COVID-19 pandemisinin birçok ülkede yeniden artışa geçtiğine dikkat çekti.  “Yaz Dalgası” denilen artış eğiliminden korunmak için özellikle kalabalık alanlarda önlemlerin göz ardı edilmemelidir.

Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu

Solunum Derneği TÜSAD

İnfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı

Uzmanlar pandemide ‘Yaz Dalgası’na karşı dikkatli olunması konusunda uyarıyor. Nisan ayından itibaren ülkemizde ve kuzey yarım kürede vaka sayılarında hızlı bir düşüş izlenmesiyle COVID-19 önlemleri büyük ölçüde kaldırıldı. Oysa gündemden düşen pandemi  bazı ülkelerde yeniden yükselişe geçti.

Omıcron BAE.4 Varyantı Yayılmaya Devam Ediyor

Maske zorunluluğunun kaldırılması, yaz aylarında havaların ısınması ve turizm hareketliliğinin artmasıyla haziran başı itibarıyla Almanya, İtalya, Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tekrar vaka artışları bildirilmeye başladı. İsrail’de Nisan ayından bu yana en yüksek vaka oranlarının izlendiği bildirildi. Bu artış ‘yaz dalgası’ olarak adlandırılıyor. Ülkemizde halen ciddi bir vaka artışı bildirilmedi, ancak günlük test sayısı çok düşük, tarama yapılmıyor, salgın bitti algısı nedeniyle önlemler sıfıra inmiş durumda. Yaz dalgasında etkin varyant Omicron BAE.4, diğer varyantlara göre daha fazla akciğer tutulumuna neden olması, ayrıca antikordan kaçması. Mevcut aşıların bu varyanttaki etkinliğinin düşük olması nedeniyle geçiren kişilerde tekrar enfeksiyon oluşturabilir. Bu nedenle de hızla yayılmaya devam ediyor.

Aşıların Etkinliği Azalmaya Başladı

Dünya gündeminde “Mevcut aşıların etkisiz kalacağı ve yeni varyantlar oluşabileceği, bu nedenle sonbahara kadar bu varyantlara karşı daha etkili olacak yeni aşı çalışmalarına hız verilmesi” gibi konuların tartışılıyor.

  • Maalesef salgın hafifledi ama tam olarak bitmedi, sonbahar itibarıyla tekrar ciddi vaka artışları yaşanabilir.
  • Özellikle yaşlılar ve ek hastalığı olanlar COVID-19 açısından halen riskli gruptalar ve mortalite riski taşıyor.
  • Aşıların etkinlikleri de geçen zamanla azalmaya başladı, hatırlatıcı dozların yaşlı ve riskli gruba mutlaka yapılması gerekiyor.
  • Kapalı alanlarda ve çarşı ve pazar yeri gibi kalabalık açık alanlarda koruyucu maske kullanılmasını ve üst solunum yolu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka test yaptırmasını öneriyoruz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.