Ramazan’da Burcunuza Göre Sağlıklı Beslenin

Ramazan’da Burcunuza Göre Sağlıklı Beslenin

Mayıs ayının tam ortasında, Boğa Burcunda, ay ve güneş kavuşumu ile Ramazan ayına girmiş olacağız. Boğa Burcu, omuzların başlangıcına kadar boynu tarif eden bir burçtur. Boğaz ve yeme ile de ilişkilidir. Bu nedenle Ramazan ayı boyunca tüm burçlarda, eski ramazanlara göre daha fazla yemeğe düşkünlük, iftar ve sahurda aşırıya kaçma, büyük porsiyonlar halinde bol çeşitli gıda tüketme eğilimleri görülebilir.

Gökyüzünün melekleri 
Devran eder felekleri* 
Bu ayda ikram edenin 
Zayi olmaz emekleri

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Felek, astronomi ile ilgili bir terim olup, müstedir (yuvarlak) hareketlerle akan dünya küresi ve bu kürenin mıntıkası, ay ve güneşle beraber seyyarelerden (gezegenler) her birinin hareket ettiği yörüngesi anlamına gelir (Mehmet Zeki Pakalın, Osmanlı Tarih Deyimleri ve Terimleri Sözlüğü, I/596).

Boğa Burcu, Ramazan’ın başlangıç haritasında ikinci eve denk gelmektedir. İkinci ev, ülkeler astrolojisinde aynı zamanda yemek ve ülkenin tahıl, üretim ile ilgili konularına denk geldiği için bu Ramazan ayında bol bol toplu iftarlarda, zengin sofralara davet edilebiliriz. Bu bereketli Ramazan ayı boyunca ortalama oruçlu olma süresi ise günde 16 saat civarında gerçekleşecek. İlk niyet saati diyanet imsakiyesine göre 15 Mayıs 2018 sabah saat 03.32 iken ilk iftar ise 20:26’da yapılacak. Bayram arifesi olan 14 Haziran 2018 tarihinde imsak saat 03:02’de iftar ise 20:48’de gerçekleşecek. Ramazan ayı boyunca da burçlara göre sağlıklı beslenme önerilerimi de aşağıdaki yazıda bulabilirsiniz.

Koç Burcu: Ramazan ayı içinde, Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar için kafa sağlıkları çok önemli olacak. Stresli ve her zamankinden daha alıngan olabilirler. Yüksek enerjili besinlerden uzak durmalarında fayda var. Magnezyum açısından zengin olan bitter çikolata gibi yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketmelerinde fayda var.

Boğa Burcu: Yükselen burcu Boğa olan ve Boğa burçları için ise Ramazan ayı boyunca, artan iştahları nedeniyle çeşitli sıkıntılar yaşayabilirler. Bu ay içerisinde bol bol tarçın tüketmek onlara iyi gelecektir. Tatlılarına ilave edebilecekleri gibi, çayını da yapabilirler. Bahar aylarının sebze ve meyve çeşitliliğini sofralarına taşımaları yararlı olacaktır.

İkizler Burcu: Yükselen burcu İkizler olanlar ve İkizler burçları da Ramazan ayı boyunca bol bol yakın çevreleri, akrabaları, komşuları ve kardeşleri ile bir araya gelecekler. Hızlı hareket eden İkizler burçları Ramazan boyunca kol, eklem ve parmaklarının sağlıklarına dikkat etmeliler. İkizler burcu, kendileri için faydalı olan potasyum elementini alabilmek için bol bol ıspanak, pazı gibi yeşil sebzelere yönelmeliler. İkizler ayrıca akciğerler ile de ilişkili olduğu için bol bol su içmeliler.

Yengeç Burcu: Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar Ramazan ayı içinde evlerinde çok ama çok fazla misafir ağırlayacaklar. Hemen hemen her iftarda sofrada konukları olacak. Beslemeyi seven Yengeç’ler için bu ay önerim, misafir ağırlarken gelir-gider dengesini güzelce ayarlamaları olacaktır. Aşırı harcamaları onları strese sokabilir. Bitki çayları, stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Pirinç ve deniz ürünleri tüketmek de yararlı olacaktır.

Aslan Burcu: Aslan Burçları ve yükselen Burcu Aslan olanlar için ise ramazanda en çok dikkat etmeleri gereken, uykusuzluk olacaktır. Sahurdan imsaka kadar olan süreyi dışarda, arkadaşları ile geçirmek isteyebilirler. Bu durumda da aşırı enerji tüketebilirler. Proteince zengin beslenmeleri önemlidir. Omega-3 içeren besinler de yararlı olacaktır.

Başak Burcu: Yükselen burcu Başak olanlar ve Başak burçları için ise Ramazan ayı boyunca evhamlı davranmaya meyilli olacak. Bu evhamlılıktan kurtulabilmek için ise, kendilerine zaman ayırmalarında fayda var. Aşırı titiz Başaklar, temizlik ile ilgili konuları abartıp, yorgunluktan hasta düşebilir. Bunun için de enerjilerini dikkatli kullanmaları gerekir. Bol bol su içsin ve kendilerine gündüz saatleri dinlenmek için zaman ayırsınlar.

Terazi Burcu: Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar için ise Ramazan ayında en çok dikkat etmeleri gereken konu, kararsızlık olabilir. Aynı anda pek çok yerde olmak isteyecek ve yine aynı zamanda kimsenin hatırını kırmak istemedikleri için de kendileri strese gireceklerdir. Stres de sindirim sistemlerini kötü etkileyerek, kabızlığa neden olabilir. Hem iftarda hem de sahurda meyve kompostoları, lifli gıdalar tüketmeleri iyi gelecektir.

Akrep Burcu: Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar için ise ramazanda eski defterleri açmaya ve geçmişten gelen hesaplaşmaları yapmaya meyilli olabilirler. Kendilerini stresten uzak tutmaları gereklidir. Mesane sağlığı için Akrepler de bol bol sıvı tüketmeli ancak tuzdan uzak durmalılar. Fermente yiyecekler, iyi gelecektir ancak burada da fazlaca tuz tüketmemeye dikkat etmeleri gerekir.

Yay Burcu: Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar ise Ramazan ayı boyunca mineral açısından zengin yiyecekler tüketmeye dikkat etmeliler. Böylelikle, oluşabilecek bacak kramplarının da önüne geçebilirler. Kuru meyveler, ayran, kefir gibi içecekler yararlıdır. Maden suyu da tüketebilirler. Daha hafif ve yağsız olan tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları da onlara iyi gelecektir.

Oğlak Burcu: Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar için ise Ramazan ayında en çok dikkat etmeleri gereken konu, fazlaca yorulmamak olacaktır. Bu ay hem iş hem de aile hayatını yönetmek isterken, kendilerini fazlasıyla yıpratabilirler. Kalsiyum onlar için çok yararlıdır. Roka gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmeleri faydalı olacaktır.

Kova Burcu: Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanlar için ise Ramazan ayında en çok dikkat etmeleri gereken konu kalp ve damar sağlığı olacaktır. Arkadaş davetlerine makul bir biçimde ‘hayır’ demek ve gidilen yerlerde, ev sahibinin hatırı kırılmasın diye aşırı yemek yemek çok yararlı olmayacaktır.

Balık Burcu: Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlar için ise Ramazan ayı boyunca çok hassas ve kırılgan olabilir. Geçmiş ramazanları sık sık hatırlayabilir, kendilerini zaman zaman melankolik hissedebilirler. İftar için misafir davet etmek ya da misafirliğe gitmek yararlı olacaktır.

Yukarıda yer alan yazılar astrolojik yorumları içermektedir. Hiçbir şekilde tıbbi teşhis, tedavi ve tavsiye amacıyla kullanılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.