Retina Hastalıklarına Dikkat!

15.10.2012
41
Retina Hastalıklarına Dikkat!

Retina Hastalıklarının Olası Belirtileri, görme azalması,yavaş görme azalması, gözlerde, Işık çakmaları, Sinek uçuşmaları, gözlerde göz önünde dolaşan cisimler, görüşün perdelenmesi, görme kaybı, karanlık bölgeler, Retina Hastalıkları ,Nedenleri, doğumsal, genetik, yaşa bağlı hastalıklar, sistematik , retina hasarı, retina yırtık,delikleri, retina , Sarı Nokta Hastalığı, yüksek tansiyon, 65 yaş üstü hastalıklar, şeker hastalığı, göz dibi hastalıkları, diabet, Lazer FK (fotokoagülasyon), vitreo- retinal cerrahi, FFA tetkiki, göz anjiyosu, Doç. Dr. Zeki Büyükyıldız Göz Hastalıkları Uzm., Retina Hastalıklarına Dikkat!Gözün içini kaplayan saydam bir doku olan retina, görüntüyü elektriksel sinyal haline çevirerek beyindeki görme merkezine taşınmasını sağlar. Retinada bir hasar olursa görüntü bulanıklaşır. Hasar ciddiyse ve tedavi edilmezse, körlüğe bile sebep olabilir. Gözün görme hücrelerinden oluşan retina tabakasındaki hasarı gidermenin bugün artık çeşitli yolları var.

Doç. Dr. Zeki Büyükyıldız       

Göz Hastalıkları Uzm.

Retina, gözün renkli ve renksiz görmeyi sağlayan hücrelerinden oluşur. Gözün  doğrudan beyinle bağlantılı bir  tabakasıdır. Retinada oluşan görüntü bir milyon sinir lifiyle(optik sinir) beyne taşınır. Bir fotoğraf makinesi gibi gözde oluşturulan görüntü beyinde yorumlanır.
Retina hastalıklarında tedavinin konulan tanıya göre gerçekleştirilmesi gerekir ve çok az vakada ilaç tedavisi sözkonusu olabilir. Bunun dışında retina hastalıkları Lazer FK (fotokoagülasyon) ve ameliyatla tedavi edilebilir(vitreo- retinal cerrahi).
Şeker Hastalığına Bağlı Retina Harabiyeti
Diyabetik retinopati diye tanımlanan diyabete bağlı retina hastalığı, dünyada ve Türkiye’de körlüğün en sık nedenidir. Şeker hastalığının başlamasından ortalama 10 yıl sonra, şekere bağlı göz hastalığı ortaya çıkar. Hastalığı kontrol altında olmayan şeker hastalarında beş yıl içinde de göz sorunları görülmeye başlar. Şeker hastalığı, kılcal damarlarda tıkanıklıklar şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır. İleri safhalarda göz içi kanamaları, göz içinde bant oluşumu, retina dekolmanı (retinanın yerinden ayrılması) gibi sorunlara kadar gidebilir.
Göz dibindeki damar hasarının seviyesi ve yeri FFA tetkiki (göz anjiyosu) ile belirlendikten sonra, gerekirse retinaya lazer tedavisi uygulanır. Şeker hastalarının hastalığın şiddetine göre 3 ila 6 ayda bir göz dibi muayenesi yapılmalı, gerektiğinde anjiyo ve lazer tekrarlanmalıdır. Şeker hastalığında kaybedilen görme ne yazık ki her zaman geri kazanılamıyor. Bu nedenle diyabet tanısı konulduktan sonra göz dibi muayenesini de ihmal etmemek gerekir.
Yaşa Bağlı Görme Merkezi Hastalığı
(SMD veya AMD) (Sarı Nokta Hastalığı)
Toplumda genel olarak yaşam süresi uzadıkça, yaşlılıkla ilgili hastalıkların oranı da artıyor. Yaşa bağlı makula dejeneresansı (görme merkezi hastalığı) 65 yaşın üzerindeki hastalarda görme kayıplarının en büyük kısmını oluşturuyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sigara içenlerde, tansiyonu ve kolesterolü yüksek olan, güneşe maruz kalan hastalarda daha sık görülüyor. Kuru tip ve yaş tip olmak üzere başlıca iki tip SMD vardır. Kuru tip yavaş olarak, zamanla görme kaybına neden olur. Yaş tipte yeni damar oluşumları ve bu damarların oluşturduğu zardan gelişen kanamalarla çarpık, kırık görme ve ani görme azalması sözkonusu olabilir. Bu nedenle acil tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın teşhisi göz anjiyosuyla yapılabilir. Bu alandaki en son sistem, Fundus Floresein Anjiyografi (FFA) ve indosiyanin yeşil anjiyografi (ICG)’dir. Fotodinamik lazer (PDT) tedavisiyle zar yok edilir. Böylece gözün hassas retina tabakası zarar görmeden, anormal kılcal damarlar kapatılarak yüzde 60-70 oranında görme korunabilir. Son yıllarda göz içine yeni bulunan bazı ilaçlar enjekte edilerek oldukça başarılı sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. Bunlardan en etkilisi ise bağırsak kanseri tedavisinde kullanılan bir ilacın göze enjekte edilmesidir.
Retina Hastalıkları Ve Nedenleri
* Doğumsal,
* Genetik (tavuk karası, retina dejeneresansları),
* Yaşa bağlı hastalıklar
* Damarsal hastalıklar (tıkanmalar, iltihaplar vb.)
* Sistemik hastalıklar (hipertansiyon, diyabet, bağ dokusu hastalıkları, romatizma, kanser, tüberküloz vs.)
* İlaçlara bağlı retina hasarı
* Tümörler,
* Retina yırtık ve delikleri,
* Retina dekolmanı.
 Retina Hastalıklarının Olası Belirtileri
* Ani veya yavaş görme azalması
* Işık çakmaları
* Sinek uçuşmaları,
* Göz önünde dolaşan cisimler,
* Görüşün perdelenmesi
* Gelip geçici ve kısa süreli görme kaybı
* Görüş alanında karanlık bölgeler
Ancak DİKKAT!!!
Retina hastalıklarının hiçbir belirtisi de olmayabilir. Hastalıklar, yavaş bir şekilde görme kaybı yapabilir. Retina hasarı oluştuktan sonra iyileşmesi sözkonusu olmayabilir. Çünkü retina kendini yenileyemez. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmayan kişilerin bile yılda bir göz dibi muayenesi yaptırması tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.