Robotla Diz Protezi Avantajı

Robotla Diz Protezi Avantajı

Gelişen teknoloji robotla diz protezi ameliyatlarını yapılır hale getirdi. Ağrısı dayanılmaz hale gelmiş, hareket yeteneğini iyice yitirmiş diz ekleminde operasyon sonrası yaşam kalitesi artışı sağlanıyor.

Prof. Dr. Mehmet İşyar

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Günümüzde robotik diz ameliyatı diz protezini kolaylaştıran, hata oranını azaltan yeni bir tekniktir.

Halk arasında ‘eklem kireçlenmesi’ olarak bilinen hastalık, kişinin günlük yaşam kalitesini son derece olumsuz etkilerken, çeşitli tedavilere rağmen fayda sağlayamamış hastalar için son yıllarda teknoloji, tıptaki gelişmeler sayesinde yüz güldüren yeni nesil tedavi yöntemleri uygulanıyor.

Fazla kiloları verme, yürümede yardımcı baston gibi cihazlar kullanma, ağrı kesici ilaç ve eklem içi enjeksiyonlar gibi tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış, Aşınmış diz ekleminde kıkırdak yüzeylerinin değiştirilmesi sağlanarak kişinin günlük yaşam kalitesi artırılabilir.

Robotik diz protezi ameliyatı

Robotik diz protezinde ameliyatı tek başına robot yapmaz. Robotik protez konusunda sertifika almış, tecrübeli ortopedi cerrahı tarafından yapılır. Cerrahın tecrübesi büyük önem taşır. Hastanın tüm anatomik verileri daha önceden bilgisayara yüklendiği için ve ameliyat öncesi planlama yine bu bilgisayarla yapıldığı için cerraha son derece yardımcı bir cihazdır ve ortopedi cerrahı tarafından kullanılır.

İleri yaşta uygulanabilir

Diz protezi gençlerde uygulanmayıp ileri yaşta, yaygın ve geniş bir alanda dejenaratif (yıpranma) kıkırdak sorunları olan hastalarda düşünülebilecek bir tedavi yöntemidir.

İleri yaştaki, kıkırdakları tamamen aşınmış, ağrı-yürüme zorluğu çok artmış hastalarda diz protezi çok etkili bir tedavi yöntemidir. Eklem yüzeyi tamamen kesilerek yerine titanyum yüzey kaplaması konulur. Son yıllarda uygulanmaya başlayan robotik diz ameliyatı ise diz protezini kolaylaştıran ve hata oranını azaltan yeni bir tekniktir. Bu yöntemde de kullanılan yani dize konulan implant aynıdır. Sadece ameliyat sırasında bilgisayar destekli robotik bir kol yardımcı olarak kullanılır.

Robotik diz protezi ameliyatı avantajları

Tecrübeli ortopedik cerrah ve bir gün öncesinden yapılan planlama ile robotik diz protezinde cerrahi süre kısalırken, kanama miktarı ve kan ihtiyacı azalır. Dizin bilgisayarlı tomografisi ameliyattan bir gün önce çekilir ve robotun bilgisayarına yüklenir. Cerrah ve teknisyen tarafından ameliyat öncesi sanal olarak yapılır ve hangi tür kesiler kullanılacağı, bacaktaki açıların nasıl olacağı, hangi ölçülerde protez kullanılacağı ayarlanır. Böylelikle ertesi gün, gerçek ameliyat sırasında belirlenen veriler ışığında cerrah kesiler sırasında robotik kolu kullanır. Bu da hata payını hemen hemen sıfıra indirme avantajı sağlar. Yapılan araştırmalar; robotik diz protezi ameliyatında bacaktaki açıların mükemmele yakın, sıfır hatayla hesaplanıp ona göre kemik kesileri yapılması sayesinde ameliyat sonrası günlük yaşama dönüşün daha hızlı olduğunu gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.