Ruhu Kırık, Öfkeli Gençlerin Farkındalık Çığlığı

Ruhu Kırık, Öfkeli Gençlerin Farkındalık Çığlığı

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Burak Doğangün medyada son dönemde yer alan akran zorbalığı ile ilgili olarak hemen-şimdi duygusunun etkili olduğunu söyledi. Doğangün, ayrıca “Ergen kimlik arayışı sırasında ruhsal kırıklığı fark edilmediğinde tehlikeli bir süreç olan ‘ben niye varım’ sorgusuna düşebilir” uyarısında bulundu.

—–

Ülkemizde çeşitli üniversiteler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, medyaya yansıyan haberler çocuk ve ergenlerde şiddet eğiliminde ya da akran zorbalığında artış mı var? sorusunu gündeme taşıdı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk-Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Burak Doğangün, çocuk ve ergen psikolojisinde çevresel faktörlerin çok etkili olduğunu söyleyerek, şu uyarılarda bulundu: “Günümüz koşullarında akran zorbalığı oluşumunda birçok etken rol oynayabilir. Ancak ilk sıralarda hemen-şimdi duygusu rol oynar. Sabırlı olmak yerine öfkeyi tercih edebilir. Ayrıca ergen kimlik arayışı sırasında ruhsal kırıklığı fark edilmediğinde tehlikeli bir süreç olan ‘ben niye varım’ sorgusuna düşebilir. Ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.