Saç Dökülmesi Neyin Habercisi

15.10.2012
40
Saç Dökülmesi Neyin Habercisi

Saç dökülmelerinde halk arasında yaygın olarak uygulanan sarmısakla ovma gibi yöntemler deriye zarar veriyor. Saç dökülmesi olan bölgeye yapılacak yanlış uygulamalar, saç çıkmasını tamamen engelleyebilir. Saçı dökülenlerin bir dermatoloji uzmanına başvurmasında yarar var.

Prof. Dr. Oktay Taşkapan

Dermatolog

Genetik, hormonal ve ailesel pek çok faktör saç dökülmesinde rol oynar. Zaman zaman, özellikle bayanlarda, saç dökülmesinin nedenlerini araştırılmalı. Saç dökülmesi neyin habercisi bunu öğrenmek için hormon analizleri de yapmak gerekebilir.

Saçlı deride ortaya çıkan bazı dermatolojik hastalıklar, kullanılmakta olan bazı ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesinin bir diğer nedeni ise psikolojik faktörlerdir. Psikolojik faktörler yaygın bir saç dökülmesine neden olabileceği gibi, bazen yoğun bir üzüntü ya da ruhsal travma nedeniyle saçın (ya da sakalların) belli bir bölümünde birden dökülme olur. Halk arasında bu gibi durumlarda o bölgeye sarımsak sürülür, ya da tahriş edici bazı işlemler uygulanır. Bu tip yöntemler yarar sağlamadığı gibi, aksine çoğu kez deriye zarar vermektedir.

Saç dökülmesinin çeşitleri var mıdır?

Saç dökülmesinin kabaca iki çeşidi vardır: Bir tanesi saçlı deride yaygın bir seyrekleşme, diğeri ise bölgesel dökülmelerdir. Genellikle doğumdan birkaç ay sonra başlayıp, birkaç ay sonra gerileyen dökülmeler, ruhsal travmalar, ağır ateşli hastalıklar, demir eksikliği anemisi ve tiroid hastalıklarına bağlı seyrekleşmeler ilk grupta yer alır. Bir de (kadınlarda da görülen) “erkek tipi saç dökülmesi” (androjenik alopesi ya da patern alopesi) vardır. Burada, saçlar özellikle ön tarafta ve tepe bölgesinde seyrekleşir.

Ayrıca yukarıda da belirttiğimiz gibi, saçlı deride ya da erkeklerde sakal bölgesinde veya diğer vücut kıllarında bölgesel dökülmeler olabilir. Yine, bir dizi deri hastalığında kıllar dökülmektedir.

Saç dökülmesi için hangi tedavi yaklaşımını uyguluyorsunuz?

İlk önce saç dökülmesinin tipine göre nedeni saptamaya yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Saçlı deride bir dermatolojik hastalık ya da altta yatan bir neden olup olmadığını belirlemek için; eğer yaygın bir dökülme varsa öncelikle kan değerlerine, demir düzeyine ve tiroid testlerine bakıyoruz; hastanın kullandığı ilaçları kontrol ediyoruz. Tüm bu verilerin ışığında tedavi planını hazırlıyoruz. Saç dökülmesine altta yatan bir hastalık (diabet, tiroid hastalığı vb.) neden oluyorsa, bu hastalığın tedavisi; bölgesel bir deri hastalığı söz konusu ise, ona yönelik losyon, krem, lokal ilaç injeksiyonları ya da ağızdan çeşitli ilaçların kullanılması gündeme gelebiliyor.

Saç dökülmesi ile ilgili doğru bilinen yanlışlar nedir?

Normal beslenen insan vitamin eksikliği yaşamaz zaten günümüzde vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmeleri çok az görülmektedir.

Şampuanların saç döktüğü bilgisi de yanlıştır. Bazen saça uygun olmayan şampuanlar saçı kurutabilir ve kırılmaları kolaylaştırabilir. Ancak şampuanlar doğrudan saç dökülmesine neden olmaz.

Saçlarının dökülmemesi için ne önerirsiniz?

Stresten olabildiğince uzak durmalarını, doğru beslenmelerini ve özellikle saçı dökülen hastaların saçlarını çok sık dişli taraklarla taramamalarını, saçlarını çok çekerek ve gererek toplamamalarını öneririm.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.