Saçın Dostu Sirke, Düşmanı Sülfatlı Şampuan!

Saçın Dostu Sirke, Düşmanı Sülfatlı Şampuan!

Şampuanların içindeki SLS (köpürmenin etkisini arttırmak için kullanılan madde-Sodyum Lauril Sülfat) bir asittir ve saç sağlığı için çok zararlıdır. Çok sayıda kullanıcı bu detayı bilmediği, ürün etiketine dikkat etmeden satın alır. Sonuç: saçlarda dökülme, saç diplerinde incelme-zayıflama, hassaslaşma. Olumsuz etkisiyi azaltmak için; küçük bir kapta fındık büyüklüğündeki şampuan su ile çoğaltılıp, saça eşit miktarda dökülmelidir. Ayrıca ayda iki kere saçı sirke ile durulamak detoks etkisi yapar.

Rıdvan Bayar-Selim Coşkun

Saç Bakım Uzmanları

Çoğu kullanıcı şampuanın içindeki SLS (köpürmenin etkisini arttırmak için kullanılan madde-Sodyum Lauril Sülfat) asidini bilmez. Saçın düşmanı olan bu asit kullanımı çocuklukta başlayıp ileriki yıllara uzandığı için çözümü zor sorunların yaşanması kaçınılmaz bir hal alır. Tüketicilerin bu konuda bilinçlenmesi ve etiketini okumadan şampuan seçimi yapmaması ilk ve en önemli önlemdir.

Şampuanın inceltilerek kullanılması bu konuda koruyucu olabilir. Çünkü duş sırasında şampuan avuç içine ya da saçın üst kısmına dökülür sonrasında tüm saça dağıtılır. Bilinçsizce yapılan bu hareket her daim saçın aynı bölgesine uygulandığı için -su ile köpürtülüp diğer taraflara dağıtıldığı zaman dilimine kadar- çok yoğun kimyasal maddeye maruz kalır. Bu konuda kadın-erkek-çocuk fark etmez genellikle saçın ön bölgesinde hassasiyet oluşur. Bu yıkama sonrasında zaman içinde deri hastalıkları egzama, kepek, boyalı saçlarda deride hassasiyet oluşur. Islak bırakıldığında sorun daha da büyür. Baş ağrısı oluşur, fön çekilemez, kelleşme, saçta hassasiyet oluştuğu için eş veya çocukları dokunduğunda bağırır, vertigo ve migreni tetikler. Baş aslında dayanıklı bir yapıya sahiptir; üç derinin üstünde saç vardır.

***Şampuanın zararını azaltmak için: küçük bir kapta fındık büyüklüğündeki şampuan, aldığı kadar su ile sulandırıldıktan sonra tüm saça eşit miktarda dökülmelidir. Saç bu şekilde yıkanırsa elektriklenme olmaz.

Tüm şampuan sulandırılırsa içindeki mineraller, kimyasal bileşenler ve PH dengesi bozulur ve daha zararlı hale gelir. Şampuan kutusu bittiğinde atmayın onu kullanın.

***Bu yanlışları doğal çözümle çözmek mümkün olabilir. İlik bakımı şarttır. Ayda iki kere bir litre suyun içine bir çay bardağı sirkeyi sulandırıp, saç durulanırsa bu detoks işlemi olur. Kimyasal hassasiyet, kepek, egzamayı temizler. Saçın 5,5 – 6 PH’ında kalması gerekir. Boya ile PH 7-8, balyaj ile PH 10-11’e yükselir, şampuan ile de iyice yıpranır. Şampuanın PH’ı 4,5-5 idealdir. Kutunun altında yazar. Mevsimsel geçişlerde saç sorunları büyür. Saç sorunlarını küçümsemek hata olur. Çünkü gerekli önlem ve bakım yapılmadığında dikkat dağınıklığı, baş ağrısı sonunda boşanma, iş kaybına bile sebep olur.

Şampuan hakkında bilinmesi gerekenler;

Şampuan alkalidir, temizliktir, kapıyı açar. Saçtaki gözenekleri açar ne varsa silip süpürür, yararlı ne varsa gider. Krem ise tam tersi, açılan gözenekleri kapatır. Balyaj, boya varsa bakım şarttır! Krem saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç yağlanmasın düşüncesiyle krem sürmemek çok büyük bir yanlıştır.

Saç bakımında farkında olmadan yapılan hatalar;

*Havlu ile ıslaklığını alırken, çitilemek çok zar verir.

*Tararken takılan yerde çekmemek gerekir.

*Saç kesimi en iyi bakımdır. Ayda 3 cm uzayan saçı iki ayda bir santim kestirmek daha sağlıklı uzamasını sağlar. Saçtaki kırık virüs gibi bulaşıcıdır. Diğer saçların da kırılmasına sebep olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.