Saçınızın Bakım Zamanı Geldi!

Saçınızın Bakım Zamanı Geldi!

Soğuyan havalarla birlikte kış kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Bu aynı zamanda kişinin en önemli ve özen isteyen aksesuarı olan saç için de bakım zamanın geldiğinin habercisidir. Yazın güneşten, kimyasal işlemlerden boya, röfle, balyaj yıpranan, mevsimsel kaşıntı-döküntü gibi sorunların yoğunlaştığı şu günlerde saçları tekrar sağlıklı haline getirmek için ‘Dana İliği, Kil’ gibi bakımlar kısa zamanda çözüm sunar.

Rıdvan Bayar-Selim Coşkun

Saç Bakım Uzmanları

Yaz döneminde yaptırılan kimyasal işlemler ve sonbahar-kış döneminde yaşanan dökülme, kaşıntı sorunlarının daha yoğun yaşanması saça bakım zamanın geldiğinin de habercisidir. Aslında saçın her daim bakıma ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Bir de en önemli ve unutulmaması gereken nokta; saç kesimi. Saç kesimi güzelse saç kolay şekil alır. Saç uçlarını 3 ayda bir kesmek gerekir.

Ve önemli notlar…

*Saç her gün yıkanmamalı. Saçın dibindeki yağı korumak gerekir.

*Çok şampuan çok zarar demektir.

* Saç kremi her saç için gerekir. Doğru krem alınmalı. Saç dibi yağıyla beslenir ama ucu beslenemez.

* Sık fön çektirmek zararlıdır. Yüksek rüzgâr akımı saçı kurutur.

* Press ya da maşa çok daha zararlıdır. Çok güzel taradıktan sonra ancak uygulama yapılmalıdır.

Yılda bir kez kil detoksu yaptırılmalıdır!

Deniz suyundaki tuz, havuzdaki klor saça yapışır ve yıkamakla temizlenmez. Sonbahardan kışa mevsimine geçerken bunun tek çözümü; kil detoksudur. Yılda sadece bir kez yapılacak kil bakımı saçı tekrar sağlıklı hale getirir.

Kil doğal bir temizleme ürünüdür ve saça detoks yapar. Kil maskeleri bildiğimiz ham topraktır. Röfle, işlem görmüş saç ve kepek sorunundan kurtulmak için kil, su ile çamur haline getirilip bütün saça sürülür. Tarayıp 20 dakika beklemek yeter. Kil, saç gözeneklerindeki kepek ve kimyasal işlemlerde yapışmış maddeleri temizler, saça detoks yapmış olur.

Saç dökülmesi, kaşıntı, kepeklenme karşı dana iliği bakımı şarttır!

Sonbahardan kış dönemine geçerken saç günde 200-300 adet dökülür. Kirli hava, stres de dökülmeyi arttırır. Beslenme, bol su içmek saç için çok önemlidir.

Panik yapmadan dökülmeyi durdurmak için yapılması gereken ilik bakımıdır. Biotin de saç için önemlidir çünkü saç kendini yenileyemez, saçın doku veya hücresi yoktur. Saç deriden çıktığı zaman artık ölür. Saç kesilirken ölü olduğu için acımaz. Saçın yüzde 70’i keratin geri kalan yüzde 30’u protein ve nemden oluşur. Nemden oluştuğu için de istenilen şekli verebilir. Bunlar eksildiğinde dışarıdan alıp düzeltmek gerekir. Çünkü saç kendini toparlayamaz. Bunun için saç bakımı önem kazanır. Dışarıdan alınan takviye bakım ilaçları pek fayda sağlamaz.

Yapımı ve uygulaması çok kolay…

Kasaptan alınan dana iliği bir kapla suyun üzerine koyulup buharıyla eritildikten sonra bakım kremleri karıştırılır. Saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru masajla sürülür. Eğer saç uzmanı tarafından yapılıyorsa teknolojiden de faydalanılarak iyon makinesinde ozon verilir. Çünkü ozon saç için zararlı olan mikroorganizmaları, kimyasalları saniye içinde yok eder. Evde yapılan ilik bakımında 2 saat bekledikten sonra saç şampuanla yıkanmalıdır. Saçın ihtiyacı olan her şey ilik bakımı ile yüklendiği için ayda bir kez yapılması yeterlidir.

Saç bakım ister!
Gün içinde yıpranan saça; boya ve röfle gibi kimyasal işlemler yapıldığında yıpranma hızlanır.
Saça bir boya için 20 bakım, bir balyaj içinse her gün bakım gerekir. Bunun için hergün saç uçlarına bakım kremi sürülebilir.

Ayak masajı ile günün yorgunluğundan kurtulun!

Masaj Uzmanı Serap Turabik günün yorgunluğundan kurtulmak için 15-30 dakika süren el ve ayak masajların çok önemli olduğunu söyledi. Turabik, “Avuç içi ve ayak tabanlarına yapılan masaj vücuttaki kan dolaşım noktalarının uyarılması açısından önem taşır. Yani el-ayak ile yapılacak masaj sayesinde sağlanan rahatlama ile günün yorgunluğundan kurtulmak mümkün. Tabi işlemi bir uzmanın yapması şartıyla” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.