Sağlıklı Yaşamda Koenzim

Sağlıklı Yaşamda Koenzim

Vücudun enerji üretebilmesi için oksijen, glikoz ve en önemli koenzimlerden biri olan NADH’ye ihtiyacı vardır. Vücutta 1000’den fazla metabolik süreçte yer alan NADH, belli bir oranın altına düştüğünde birçok hastalığa yakalanma olasılığı artar.

Uzm. Dr. İrem Önlen

Aile Hekimi

Vücudun enerji üretebilmesi için oksijen, glikoz ve en önemli koenzimlerden biri olan NADH’ye ihtiyacı vardır. Ayrıca NADH (koenzim Q1), vücutta 1000’den fazla metabolik süreçte yer alır.

NADH (Nikotinamid Adenin Dinükleotit Hidrojen) molekülü sağlık ve enerji üretimi üzerinde kritik role sahip olduğu için genel sağlık üzerinde de etkilidir.

1900’lü yılların başında keşfedilen NADH, NAD’ın indirgenmiş, B3 vitaminin (niasin) aktif biyolojik formudur. Mitokondri, vücudun enerjisinin yüzde 95’inin (ATP) üretildiği hücrelerin güç evleridir. Mitokondri, hücrenin gelişmesi, büyümesi, çoğalması gibi tüm işlevleri için gerekli enerjiyi sağlar.

Eksikliği Hücrelerin Ölümüne Yol Açıyor

Oksijen ve glikozun eksikliği gibi NADH’nin eksikliği de hücrelerin ölümüne yol açar. Yaşın ilerlemesiyle hücrelerdeki enerji seviyesi düşer. Belli bir oranın altına düştüğünde ise hücreler ölür ve vücudun birçok hastalığa yakalanma olasılığı artar.

Bazı çalışmalar NADH’nin norepinefrin, serotonin, dopamin gibi nörotransmitterlerin üretimini hızlandırarak beyin kimyasallarını düzenlediğini göstermektedir. Bu nedenle çeşitli kronik hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli olduğu düşünülmektedir.

Nerede bulunur?

Vücudun ürettiği NADH’ı ayrıca et, kümes hayvanları ve balık yiyerek az miktarda almak mümkün iken sebzeler çok düşük konsantrasyona sahiptir. Yemek pişirme sırasında ve işlem görmüş besinlerde miktarı azalır.

*Faydaları

 • Güçlü bir antioksidan olduğundan zarar görmüş hücreleri onarır.
 • NADH, ATP sentezi için gerekli elektronları beynin, dikkat, bilinç, odaklanma, hafıza, konsantrasyon, karar vermesi için kullanılan serebral elektrolit aktivitesini artırır. Beyin yaşlanması-doku hasarını, hatta felçlerin verdiği hasarı azaltmada önemli rol oynar.
 • Nöron taşıyıcı özelliği ve kan damarlarının gevşemesinde etkiyi gösterir, nitrik oksit üretimini artırır.
 • Tüm mitokondrilerden ATP üretimini artırır.
 • Fiziksel dayanıklılığı artırarak atletik performansı yükseltir.
 • Bellek performansını yükseltir, konsantrasyon ve dikkati geliştirir.
 • Kolesterol, kan basıncını ve glikoz seviyelerini düzenler.
 • Anksiyeteyi azaltıp, maksimum kalp atış hızını sağlayabildiğinden; kronik yorgunluk, beyin sisi, tükenmişlik sendromuna karşı mücadelede yardımcı olur.
 • Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve DNA hasarlarının onarılmasında etkilidir.
 • Dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin üretimini uyarır.
 • Erkek ve kadınlarda libido artışını sağlar.

*Riskleri  

Sağlığı ve yaşam kalitesini iyileştirmek için, NADH koenzimini doğru şekilde desteklemek gerekir. Beyindeki dopamin, nöroadrenalin, serotonin miktarlarını artırarak, zihinsel-fiziksel enerji seviyeleriyle, daha iyi ruh hali, gelişmiş bilinç-uyanıklık haline yardımcı olacaktır. Böylelikle varsa beyin sisi azalabilir, kronik yorgunluk semptomları hafifleyebilir.

Vücut doğal olarak NADH ürettiği için toksik değildir, tolere edilebilir. Ancak takviye olarak kullanımı sırasında bazı formlarda yüzde kızarıklık vb. yan etkiler gelişebildiğini gösteren yayınlar mevcut. Uzman doktorların takibi ile bu tip desteklerin alınması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.