Şeker Hastalarına: Şalgam Suyu

04.07.2013
1.058
Şeker Hastalarına: Şalgam Suyu

Özellikle hiçbir gazlı ve şekerli içeceği tüketemeyen şeker (diyabet) hastalarına tavsiye edilen şalgam suyu, kandaki şeker oranını düşürmesi bakımından oldukça değerli bir alternatif.

Gülser Melis Zorgör

Diyetisyen

Tükettiğimiz ürünlerde GDO’lu, doğal olmayan ve insan sağlığına zararlı maddelerin artışı beraberinde birçok sağlık sorununu getirdi. Başta obezite, çeşitli kanser türleri ve şeker hastalığı olmak üzere, günlük yaşantımızı oldukça kısıtlayan hatta yaşamımızı tehdit eden birçok sağlık probleminin ana nedeni kötü beslenme. Bu gibi hastalıklara yakalanmamak ve iyileşme sürecinde tedaviye yardımcı yiyecek- içecekler tüketmek uzmanlar tarafından teşvik ediliyor. Örnek vermek gerekirse; şeker hastalarına şalgam suyu tüketmesi önerilir.

Kültürümüzde et yemeklerinin yanında tüketilen ve bağırsakları çalıştırarak hazmı kolaylaştırıcı özelliği ile tanınan şalgam suyu, bilinenden çok daha fazla faydaları olan bir içecek. Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığından koruyan ve yakalanıldığında iyileşmeye yardımcı olan şalgam suyu, tam bir antioksidan kaynağıdır. İçeriğindeki A vitamini ile göz sağlığı açısından oldukça tercih edilen şalgam suyu, vücuttaki toksinleri atarak stresten de kurtarır.

Sıfır Şeker İçeriyor!

Son dönemlerde birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavi aşamasında diyet desteği olarak şalgam suyunu öneriyoruz. Diyetlerde meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterilir. Diyabet hastalarının oldukça sıkı bir diyetleri var. Meyve suyu dahil bir çok içeceği içmemeleri gerekiyor. Ayran gibi çok kısıtlı seçenekleri olan diyabet hastalarına şalgam suyunu alternatif bir içecek olarak gönül rahatlığıyla önerilir. Çünkü şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgam suyunun içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor. Bu sayede şalgam suyunun içerisinde bulunan şeker sıfırlanıyor. Ayrıca düzenli şalgam suyu tüketiminin kandaki şeker oranını düşürücü etkisi de var. Hiç şeker içermemesi sebebiyle diyabet hastalarının kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu, 100 mililitresinde sadece 3 kcal içererek diyete destek oluyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.