Sıcak Varis Tetikler

Sıcak Varis Tetikler

Varis, yapılara göre her beş bulunduğu yerde görülen, yaygın bir hastalık olarak dikkat çekiyor. Erkeklere göre gruplar dört kat daha fazla olanlar varise, ailesinde varis sorunu olanlarda rastlanma riski çok daha yüksek.

Prof. Dr. Mustafa Güler

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı

Varis sıcak havalarda tetiklenebilir. Aşırı kilolu, ileri yaş risk grubuna özellikle dikkat edilmelidir.

Nedir?

Varis , toplardamarların genişleyerek uzaması ve kıvrımlar oluşturmasıdır. Tüm toplardamarlarda oluşabilmekle birlikte, en sık bacak damarlarında ortaya çıkar. Bacaklarımızda kirli kanlarını yukarı taşımak üzere görevli iki ana toplardamar sistemi bulunmaktadır. Yüzeyel ve derin sistem olarak ölüm toplardamarlar, karşılıklı perforan adı verilen bağlantılarla bağlıdır. Atardamarlarda kanın ilerlemesini sağlayan güçlü bir kalp pompası etkisi varken, maalesef toplardamarlarda böyle bir basınç desteği yoktur. Kirli kan, kasların hareketleri ve toplardamarlardaki kapakçıklar sayesinde yerçekimine karşı kalbin vakum yöneticilerini sağ kalbe ulaşır. Çeşitli faktörlerle damarların yapısı bozulduğunda damarlar esner, genişler ve varisler oluşur.

Nedenleri Nelerdir?

Varis oluşumunda genetik olarak damar duvarı zayıflığı ve kapakçıklarda bozukluk olmak üzere, iki önemli neden söz konusudur. Damar duvarındaki elastinin gelmesi ve parçalanmasının bozulmasının sebebidir. Bunun yanında, ana toplardamarlarda tıkanmalar veya tümör gibi bası nedeniyle ana toplardamarda tıkanıklık, bunun sonucunda da varisler ortaya çıkabilmektedir.

Maddeler halinde sıralayacak olursak:

*Genetik yatkınlık,

*Uzun personelin ayakta kalabilmesi için gerekli öğretmenlik, cerrahlık, polislik, hosteslik gibi meslekler,

*Gebelik veya çok doğum yapmış olmak,

*İleri yaş,
*Doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi gör,

*Aşırı kilolu olmak,

*Derin toplardamarların tıkalı olması,

*Geçirilmiş yüzeyel damar iltihaplan ve flebit,

*Travma (Geçirilmiş trafik kazaları veya ameliyatlar) varisin nedenleri arasında yer alır.

Sahiplendikleri Nelerdir?

Şişlik, ödem: Özellikle uzun süreli ayakta kalmalarda ödem, şişlik olabilmektedir. İleri dönemlerde ödem, hem miktar olarak artar hem de istirahatle azalmaz hale gelir.

Ağrı: Hemen hemen tüm varis hastalarında olabilmektedir. Bacaklarda yanma ve sıcaklık hissi, hastaların en çok tarif ettikleri yakınmadır.

Genişlemiş ve kıvrımlı damarların ortaya çıkması: Bazen herhangi bir şikayet olmadan da başlayabilir.

-Kaşıntı

-İleri dönemlerde bacaklarda renk değişiklikleri

Yaraların açılması: Özellikle tedavi edilmeyen ileri dönem varislerde, ayak bileğinde kapanmayan yaralar oluşabilmektedir.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis şikayeti olan hasta öncelikle iyi bir fizik muayene ile değerlendirilmeli, daha sonra da ayrıntılı bir renkli venöz doppler ultrasonografiyle damarların durumu­na bakılmalıdır. Yüzeyel kılcal damar varisleri, genellikle lazer uygulamalarıyla yok edilebilir. Bunlardan biraz daha büyük retiküler tip varislerde ise, sklerozan tedavi veya köpük tedavisi uygulanabilir. Ana toplardamar varislerinde ise, iki yol izlenmektedir. Birincisi, klasik cerrahi yöntemle varisli damarların alınmasıdır. Hasta aynı gün ya da bir gün hastanede yatıp taburcu olur.

İkinci yöntem, endovenöz lazer uygulamasıdır. Hasta bu tedavi ile aynı gün işine dönebilir. Cerrahi tedavi endikasyonları olmayan hastalar ise, ilaç tedavisi ve gerek görülen durumlarda varis çorabı uygulamalarıyla takip edilmelidir.

Varisten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Varis oluşumunu önlemek isteyenlerin ve varisi olanların, günlük hayatta dikkat etmeleri gereken bazı konular vardır.

*Egzersiz yapılmalıdır. Uzun süre hareketsiz ayakta kalmak veya oturmak varis oluşumunun en önemli nedenlerinden biridir. Yürüyüş, bisiklete binmek ve yüzmek gibi sporlar tavsiye edilen aktivitelerdir.

*Fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Beslenmeye dikkat edilmeli, lifli besinler tüketilmeli ve tuz kesilmelidir. Tuz vücutta ödemi artırır.

*Çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır, direkt güneşe maruz kalınmamalıdır.

*Sigara bırakılmalıdır. Sigaranın oluşturduğu serbest radikaller damar duvarına hasar vererek, varis oluşumuna neden olmaktadır.

*Bol su tüketilmelidir.

*Yüksek topuklu ayakkabı giyilmemelidir.

*Akşamları soğuk suyla duş ve masaj faydalıdır.

*Ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirilmelidir.

*Bel ve kasık çevresini sıkan giysilerden kaçınılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.