Sıcaklar Konsantrasyonu Bozuyor, Stresi Tetikliyor!

Sıcaklar Konsantrasyonu Bozuyor, Stresi Tetikliyor!

Sıcak ve bunaltıcı havalar, bir yandan gündelik hayatı olumsuz etkilerken, diğer yandan da çalışma hayatında konsantrasyon bozukluklarına yol açıyor. Aşırı sıcakların stres oluşturduğuna dikkat çeken uzmanlar, bol sıvı tüketilerek stres ve konsantrasyon sorunlarından kurtulmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Uzman Psikolog Meral Sarıkaya

Aşırı sıcaklar ve nem iş hayatında konsantrasyon ve odaklanma sorunlarına yol açabilir. Konsantrasyon ile fiziksel şartlar arasında çok yakın bir ilişki bulunur.

Sıcak hava, uykusuzluk gibi durumlar çalışma hayatında önemli sorunları beraberinde getirir.

Aşırı sıcak hava tüm canlılar üzerinde negatif bir etkiye neden olur. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta, kalp atışı hızlanmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yine ortamdaki nem oranı yüksek ise terleme suretiyle vücut ısısı yeterli düzeye düşmeyebilir. Bunlar da beraberinde stres, keyifsizlik, tahammülsüzlük, öfke gibi duygusal alanda tetiklenmelere yol açabilir. Ayrıca gece uyku kalitesini düşürebileceğinden keyifsizlik, yorgunluk, bitkinlik gibi faktörler de bunlara eklenebilir.

Dolayısıyla çalıştığımız ortamın sıcaklığını konsantrasyon ve dikkatimizin verimli olabileceği bir ölçüde tutmak, vücut ısısını dengelemek noktasında bol sıvı almak olumsuz etkileri azaltmada etkili olacaktır. Böylece sıcak hava koşullarının çalışma yaşamımızı olumsuz yönde etkilemesinin önüne geçebiliriz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.