Sıcaklarda Beslenme Tüyoları

Sıcaklarda Beslenme Tüyoları

Sıcak hava ve neme bağlı artan terleme, vücutta su ve mineral kaybına yol açar. Vücut ısısının artması metabolizma yavaşlaması nedenidir. Bu nedenle yaz aylarında beslenme düzenini yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Prof. Dr. İsmet Tamer

Beslenme Uzmanı

Sıcaklarda beslenme özellikle kilo kontrolünün sağlanması açısından önemlidir. Artan sıcaklık-nem bazı sağlık problemleri nedeni olabilir. Özellikle düzensiz beslenmeye bağlı olarak kilo artışı yaşanabilir.

Kahvaltı kesinlikle atlanmamalı

Kilo kontrolü için kahvaltı her mevsim olduğu gibi yaz mevsiminde de en önemli öğündür. Kahvaltıda yağlı-hamurlu yiyecekler vücutta yorgunluk, baş ağrısı, tansiyon, kilo artış nedeni olabilir. Bu nedenle az yağlı peynir, zeytin, yumurta, taze meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Diğer öğünlerde de yağlı ve kızartılmış besinlerin tüketiminden kaçınmalı, yemekler ızgara, haşlama, fırında veya buharda pişirilmelidir. Bağışıklığı güçlendirmek için ise sebze ve meyve tüketimi sağlanmalıdır.

Su tüketimi için farklı aromalar tercih edilebilir

Sıcaklık ve nem dolayısıyla artan terleme ile birlikte sodyum, klor, potasyum gibi mineral ve elektrolitlerin yerine konması gerekir. Vücudun yüzde 60’ı sudan oluşur. Kaybının da vücutta ağır etkileri olabilir. Yaz mevsiminde en önemli konu gün içinde 2-,2,5 litre su tüketimini sağlamaktır. Çünkü bol su tüketimi aynı zamanda vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur. Eğer su içme alışkanlığı yoksa ve su içmekte zorluk yaşıyorsak suyu tatlandırmak için farklı aromalar kullanılabilir.

Egzersiz yaparken sıvı kaybına dikkat edilmeli

Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam için sadece doğru beslenme yetmez. Yaz mevsiminde yüzme ve açık havada tempolu yürüyüş, tercih edilmesi gereken öncelikli egzersizler arasındadır. Yaz aylarında yavaşlayan metabolizmayı çalıştırarak hızlandırmak ve alınan enerjiye karşın enerji harcayarak kilo kontrolünü sağlamak için haftanın minimum 3-4 günü ortalama 45 dakika egzersiz yapılması vücut için yeterli olur. Ayrıca egzersiz sırasında da sıvı kaybı yaşanmaması için egzersizden 15 dakika önce 1-2 bardak su tüketimi sağlanmalı ve egzersiz sırasında da her 15 dakikada bir 1 bardak su içilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.