Sıcakta Beyin Kanaması Riski

Sıcakta Beyin Kanaması Riski

Hava sıcaklığının iyice artış gösterdiği bu günlerde tansiyon hastalarının beyin kanaması geçirme riski yükseldi. Uzmanlar, yaz mevsiminde beyin sağlığı için özellikle tansiyon hastalarının sıcaklara dikkat etmesini tavsiye ediyor.

Prof. Dr. Murat İmer

Sinir Cerrahisi Uzmanı

Aşırı sıcak havalar en çok yüksek tansiyona sahip hastaları etkiler. Tansiyonun ani ve denetimsiz yükselmesi beyin kanamasına neden olabilir. Doğumsal damar değişikliği, pıhtılaşmayı engelleyici ilaç kullanımı, bazı karaciğer hastalıkları, yüksek dozda alkol kullanımı da söz konusu komplikasyona yol açar.

Beyin kanamasında ciddi baş ağrısı, bulantı, kusma, bilinç kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Kanamanın olduğu beyin bölgesine bağlı olmak üzere felç ve birtakım belirtiler gelişebilir. Şeker hastalığı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği olan kişilerde bu tablonun ortaya çıkması durumunda, beyin kanaması ihtimali düşünülerek hasta hemen hastaneye götürülmelidir.

Sıcak havaların özellikle tansiyon hastalarında beyin kanaması riskini artırır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

1) Güneşin direkt etkilerinden korunmak için şapka ya da bandana ile dolaşılmalı.

2) Sabah 10.00 ile öğleden sonra 14.00 arasında güneş altında kalmamalı.

3) Aç kalmamaya dikkat edip sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli.

4) Gün içerisinde artan su ihtiyacını giderilmeli. İlaçlarını düzenli olarak alınmalı. Tansiyon kontrolleri daha sık yaptırılmalı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.