Sofradan 6 Zehir Eksildi

Sofradan 6 Zehir Eksildi

Sağlığa ve çevreye zararlı 6 tarım zehrinin yasaklanmasıyla son 13 yılda yasaklanan tarım zehri aktif madde sayısı toplam 223’e yükseldi. Bu maddelerden 37’si Zehirsiz Kampanya sürecinde yasaklandı.

Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından dile getirilen zararlar Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kabul edildi ve 4 zehir aktif maddesi daha yasaklandı, 2’si için ise kullanımının sonlandırılma tarihi belirlendi.

“Tüm Canlılar İçin Zehirsiz Sofralar” talebiyle yürütülen Zehirsiz Kampanya devam ediyor. Toplanan imza sayısı 182 bini geçerken, kampanya süresince yasaklanan pestisit (tarım zehiri) aktif maddesi sayısı da 37’yi buldu.

Tarım ilacı ve bitki koruma ürünü olarak da adlandırılan ve zararları Zehirsiz Sofralar Platformu tarafından dile getirilen tarım zehirleri Desmedipham, Dimethioate, Ethoprophos, Linuron, Imidacloprid ve Thiamethoxam insanlar, çevre ve diğer canlılar için yüksek risk teşkil etmesi sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklandı. Araştırmalar tarımda kullanılan pestisitlerin yüzde 90’dan fazlasının hedefe gitmediğine, hava, su ve toprağa karıştığına dikkat çekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.