Soğuk Havalarda Gözlerimiz de Üşür!

12.02.2020
1.629
Soğuk Havalarda Gözlerimiz de Üşür!

Kış aylarındaki soğuk ve kuru hava cildi olduğu kadar gözleri de olumsuz etkiler. Gözlerin doğal nemini kaybetmesi-kurumasına neden olabilir. Çözüm için nemlendirici cihaz veya gözyaşı damlaları kullanılabilir. Ayrıca bol sıvı alımı, gözyaşı üretimini arttıran Omega-3 ağırlıklı beslenme de faydalıdır. Peki başka ne yapmak gerekir?

Op. Dr. Özgür Gözpınar

Göz Sağlığı Uzmanı

Kış mevsimiyle birlikte ev, iş, araba, market, toplu taşıma gibi bir çok alanda klimaların üflediği sıcakla birlikte sert ve kuru havaya maruz kalınır. Isınmak için kullanılan klima-kaloriferler havadaki nem seviyesini düşürür. Ortam havasını kurutarak, vücut dengesini, cilt, solunum sistemi gözleri olumsuz etkiler. Gözlerde oluşan kuruluk sonucu; kızarıklık, aşırı yanma, batma, kuruluk hissi, zaman zaman da buna bağlı olarak oluşabilecek aşırı sulanma yaşanabilir . Kalorifer ve ısıtıcı bulunan ortamlarda eğer hava kuruysa, odayı nemlendirici cihaz veya gözyaşı damlaları kullanılabilir. Ayrıca bol sıvı alımı ve gözyaşı üretimini arttıran Omega-3 ağırlıklı beslenme de faydalıdır. Özellikle kontakt lens kullananlarda bu belirtiler daha da artabilir, bu gibi durumlarda suni gözyaşı damlalarıyla beraber 1 günlük tek kullanımlık silikon lensleri tercih etmek uygun olacaktır. 

Her iklime uyum sağlayan gözlükler

Çoğu insan tarafından, güneş gözlüğü sadece yazın kullanılan bir aksesuar olarak algılanır. Fakat güneşten yansıyan zararlı ışınlar her mevsim gözleri olumsuz etkiler. Kışın ultraviyole ışınlarla birlikte rüzgar faktörü de devreye girer. Fotokromik olarak bilinen en basit tanımla gün ışığında koyulaşan, kapalı ortamda ise rengi açılan optik camlı gözlükler; gözleri için özel bir koruma oluşturur.

Özellikle karlı ortamlarda güneşten gelip kardan yansıyan ultraviyole ışınlar göze daha fazla zarar verebilir. Hatta kar körlüğü denen keratiteye dahi sebep olabileceği gibi uzun vadede katarakt ve retina hastalıklarının oluşum-gelişimi hızlanabilir. Bu nedenle de mutlaka karlı ve rüzgarlı ortamlarda güneş gözlüğünü yanımızdan eksik edilmemelidir. Ayrıca şapka, atkı veya kapüşonlu paltolar fayda sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.