Sonbahar Dönemi İçin Tehlike Büyük!

Sonbahar Dönemi İçin Tehlike Büyük!

Beklenmedik bir şekilde normale geçiş ile birlikte “Normalleşmenin hızla kontrolden çıkması, bayram hareketliliği ve zorlu geçen ilkbahar sonrası tatile olan özlem, topluma pandemi sürecinde alınması gereken önlemleri unutturdu. Gerekli önlemler alınmazsa aile sağlığı merkezlerine olacak yığılmalar, hizmetlerin iflasına neden olabilir.

Dr. Gürsel Özer

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN) Başkanı

Bilim insanlarının Ağustos ve takip eden aylar için yaptığı uyarıları göz ardı eden ve rehavete kapılanlar, toplumsal rahatlamayı daha da arttırdığı için hem toplumu hem de sağlık sistemini zor günler bekliyor.

Kreş ve anaokullarından sağlık raporu talepleri gelmeye başladı

Önümüzdeki süreçte okul dönemi ve ona paralel okul servisleri yoğunluğu, sonbahar – kış döneminde artması muhtemel olan solunum yolu rahatsızlıkları, yaz tatili ve bayram dönüşü gibi etkenlerle hareketlilik büyük bir artış gösterdi. Aile Sağlığı Merkezlerinde yaşanacak mevsimsel yoğunluğa ek olarak; mevzuatta olmaması ve tıbbı bir gereklilik bulunmamasına rağmen özellikle kreş-anaokullarından sağlık raporu talepleri gelmeye başladı. Tıp çevreleri 2. basamak sağlık hizmetlerine yığılmalardan endişe ederken, yaşanması beklenen yoğunluk ile sağlığın 1. basamak hizmeti iflas etmenin eşiğine gelecektir. Önlem alınmaması durumunda ülkenin sağlık sistemi büyük ölçüde sekteye uğrayacaktır.

Birinci basamak sağlık sistemini rahatlatması için öngörülen öneriler:

Aile Sağlığı Merkezlerine sağlıklı bireyler izlem için, yaşlılar kronik hastalık takibi için, gebeler izlem ve aşı için, ebeveynler çocukların izlemi, aşı ve bağışıklama için ayrıca daha birçok koruyucu sağlık hizmeti için başvuruyor. Pandemi ile daha etkin mücadele için önerilerin muhakkak dikkate alınması ve uygulamaya geçilmesi gerekiyor.

  • En az 10 dakika süreli randevu ile hasta kabulü zorunlu olmalıdır. Sağlık Bakanlığı ivedilikle bu konuda resmi bilgilendirme yapmalıdır.
  • Pandemi süresince izlemler performans dışında tutulmalı ve okul izlemleri ertelenmelidir.
  • 65 yaş üzerine uygulanan herhangi bir tanı kısıtlaması olmadan raporlu ilaçların eczanelerden reçetesiz teminine, tüm yaş grupları eklenmelidir.
  • İşe giriş, ehliyet, askerlik, okul, kreş vb. eğitim kurumlarından istenen rapor muayene isteklerinin, bu dönemde daha da artacağı düşünüldüğünden, bu işlemler için özel olarak oluşturulan (İkinci basamak ya da sağlıklı hayat merkezlerinde) polikliniklerde yine randevu sistemiyle verilmesi hayata geçirilmelidir.
  • Sağlık Bakanlığınca onanmamış ve tıbbı sınırları çizilmemiş rapor istemleri ret edilmeli rapor talebi olan tüm kurumlar bakanlığa başvurmalıdır.
  • Şikâyeti olmaksızın yurt dışına çıkış, askerlik öncesi ve hastanelerde tedavi gören hastalar gibi test yapılmış olanlara tıbbı hiçbir gereği ve salgın mücadelesine faydası olmayan 14 gün boyunca telefonla aranma gibi uygulamalar kaldırılmalıdır.
  • Aile hekimliği çalışanlarının tespit ettiği şüpheli vaka veya temaslı tespitine test yapılması sağlanmalıdır.
  • Aile hekimliğinin statüsünün netleştirilmesi ve kayıtlı kişi sayısının maddi kayıp yaşanmaksızın 2 bin 500’e çekilmesi için gerekli mevzuat düzenlemesi yapılmalı, ivedilikle uygulanmalıdır.
  • Tek veya çoklu birim ayırt etmeksizin, standart en fazla dört birimli merkezler oluşturulmalı, vekaletli izin uygulamasına son verilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.