Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Adım

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Adım

Yumurtalıkların aşırı duyarlığı sendromu tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların yarattığı az görülse de ölüme kadar götürebilir. Şimdiye kadar pek çok farklı tedavi yöntemi ile dünya çapında önlenmeye çalışıldı. Günümüzde tüp bebek tedavisinde bu konuda yeni bir adım atıldı.

Dr. Hakan Özörnek

Kadın Hastalıkları Uzmanı

Tüp bebek tedavisinde, yumurta sayısını artırmak amacıyla verilen ilaçlar, kadınlarda yumurtalıkların büyümesi, karın ve belde ağrı, şişkinlik, karında sıvı toplanması, mide bulantısı, kan değerlerinin değişmesi, akciğerlerde sıvı toplanması gibi sorunlara neden oluyordu. Tüp bebek tedavisinde atılan yeni adımla bunun önüne geçilmeye çalışılıyor.

Tüp bebek tedavisi gören her 100 kadından 2’sinde görülen bu şikayetler, ileri boyutlara taşındığında ölüme dahi neden olabiliyordu. Özellikle polikistik over hastaları daha çok risk altındaydı. Dünya çapında bu riski ortadan kaldırmak için uygulanan tedavi yöntemleri tüp bebek tedavisindeki başarının yani gebelik şansının azalmasına neden oluyordu. Hem riskleri ortadan kaldırmak hem de gebelik şansını normal tüp bebek tedavisindeki başarı şansına eşitlemek için 1 yıldır deneysel bir çalışma yürütüyordu.

İlaç riski ortadan kalktı, gebelik şansı aynı kaldı

Normal tüp bebekte hastalara, tedaviye destek amacıyla progesteron verilmektedir. Bunun yanına östrojen hormonu eklemek gerekli ve onun dozu da önemli. Hangi dozda kullanacağı araştırıldı ve doğru dozu bulunmuş olundu. Sonuçta, gebelik oranlarının normal tüp bebek tedavisindeki kadar başarılı olması sağlanmaktadır.  Ayrıca ilaç reaksiyonu riski de ortadan kalkmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.