Türkiye Yaşlı Toplum Ekonomisine Hazırlanmalı

Türkiye Yaşlı Toplum Ekonomisine Hazırlanmalı

Gazeteci-Yazar, Ekonomist Meliha Okur Türkiye’nin önünde ‘yaşlı toplum’ sorunu olduğuna dikkat çekerek, “Korkmalıyız. Japonya’nın parası var ama yaşlı toplum olduğu için küresel yolculukta rekabet edemiyor. Türkiye 1990’da genç nüfusuyla fırsat sunarken, 2030’da yaşlı, vasfı olmayan, emekli kitlesi ile karşı karşıya kalacak. Yetkililerin yaşlı toplum ekonomisine hazırlanması gerekiyor. En az 120 milyon dolarlık bir ekonomi söz konusu” uyarısında bulundu.

—-

Gazeteci-Yazar, Ekonomist Meliha Okur Türkiye’nin 2030 yılı itibariyle yaşlı toplum olacağını, yaşlı bakım evleri ve bakım hizmetleri için bir program hazırlanması gerektiğini söyledi.

 

Yaşlı ekonomisi için en az 120 milyon dolarlık bütçenin söz konusu olduğunu belirterek, “2030’da yüksek teknoloji ve yapay zekâ ile başka bir şansı yakalayabiliriz. Eğitimde maarif modeli Türkiye’ye çatışma getirir. Servet sahibi kişiler çocuklarını nerede okutuyor anahtar soru bu? Bilişsel dünya geliyor. Çalışma bakanlığının bununla ilgili ders çalışması gerek” dedi. Ayrıca sosyal krize dikkat çekti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.