Uyku Apnesi Belirtileri

Uyku Apnesi Belirtileri

Ailenizde Uyku Apnesi  varsa, burun yollarında, alerji, septum eğriliğine bağlı tıkanıklık varsa; daha fazla risk altındasınız demektir.

Dr. Aylin Sezen Yalçın

Ortodontist

Uyku Apnesi uyku sırasında nefes almanın duraksaması ile karakterize ciddi ve sık görülen bir uyku bozukluğudur. Çoğunlukla horlama ile birlikte görülür ancak herhorlayan kişide uyku apnesi vardır denilemez. Uyku Apnesi’nin genellikle erkekleri etkiler ve her yaşta görülebilir. Fakat 40 yaşın üzerinde iseniz, kilonuz fazla ise bademcikleriniz büyük, diliniz büyük ama çeneleriniz küçükse dikkat.

İki Farklı Şekilde Görülür;

Uyku Apnesi’nin iki farklı şekilde görülür. Tıkanıklığa bağlı olarak oluşan apne de, boğazın gerisinde yumuşak dokuda daralma olur. Obezite(aşırı şişman olma durumu) sorunun artmasına sebep olur. Diğer bir tipi, merkezi uyku apnesi olarak adlandırılır. Solunum yolu tıkalı değildir. Beyin solunum yapan kaslara doğru iletiyi verememektedir. Bu tip apne, kalp hastalıkları, beyin tümörü gibi ciddi hastalıklarda görülür.

Tedavi Edilmezse Ne Olur ?

Uyku Apnesi’nin tedavi edilmezse: Yüksek tansiyona sebep olabilir. Kalp yetmezliği, kalp krizini tetikleyebilir, inme, Şeker hastalığı, Depresyon, ADHD (hiperaktivite) belirtilerinde artış.

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Uyku sırasındaki pozisyonumuzu düzeltmekten başlanılabilir. Uyku apnesi olan kişilerin, sırtüstü ve dümdüz şekilde yatmamaya özen göstermeleri gerekir. Uyku sırasında sürekli pozitif hava desteği sağlayan cihazlardan kullanmak (CPAP), Ağız içine yerleştirilen apareyler aracılığıyla, solunum yollarındaki sıkışma engellenebilir. Bu aygıtlar vasıtasıyla alt çene önde konumlandırılır. Yapılan çalışmalar orta şiddetteki apnenin, ağız içine yerleştirilen bu tip aygıtlarla düzeldiğini göstermektedir. Ameliyat diğer yöntemler işe yaramadığında başvurulabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.