Üzüntü, Keder Kanseri Tetikliyor!

10.03.2015
128
Üzüntü, Keder Kanseri Tetikliyor!


Kanser, tüm bedeni ve zihni yoran önemli bir hastalıktır. Kanserli hastalarda vücut ve hücrelerin tümünün alarm durumunda olduğunun altını çizen uzmanlar ruhsal açıdan tüketici olan bu durumda bağışıklığın önemli olduğuna dikkat çekiyor. Güçlü bir bağışıklık için ruh sağlığının önemini hatırlatıyor.

 Dr. Alper Evrensel

Psikiyatri Uzmanı

Bağışıklık sistemini ayakta tutmanın en önemli yolu kanserli hastaya psikolojik destek ile iyi moral vermek, psikolojik destek ilaçların başarısını arttırır.

Kanserin başlamasıyla vücut tüm hücreleriyle adeta kırmızı alarma geçer. Bu alarm durumu da  ruhsal açıdan tüketicidir. Psikolojik destek, hem iyilik halinin sürdürülmesi hem de kanserle mücadele için çok önemlidir. Çünkü kanserle mücadelede bağışıklık sisteminin çökmemesine, güçlü olmasına gereksinim vardır. Psikolojik sistem çökerse bağışıklık sistemi de çöker.

Moral bağışıklık sistemini güçlendirir

Moralin yüksek olması çok önemlidir. Çünkü  moral bağışıklık sistemini güçlendirir. Kanserleşmiş hücrelerin sanki birer mikrop gibi vücut tarafından fark edilip yok edilmeleri için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Ancak kanser hastaları, kanser olduklarını öğrendiklerinde büyük moral kaybına uğrar. Oysa iyi moral tedavinin başarısını arttıracaktır. Antidepresan ilaçlar sadece beyindeki serotonini arttırarak mutluluk sağlamaz. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Böylece  bir taşla iki kuş vurulabilir.

Üzüntü  kanseri tetikleyebilir

Kanser ile psikoloji arasında bir bağlantı vardır. Kanserin oluşmasında genetik ve çevresel faktörler rol oynar. Kişinin psikolojik durumu ise hem genetik hem de çevresel faktörleri etkileyebilir. Sinirsel uyarılar, bağışıklık sistemini, bağışıklık sistemi de  hücrelerdeki uyuyan kanser genlerinin uyanmasını tetikleyebilir. Böylece bu faktörler ile kanser başlayabilir. Yani vücutta uyur halde bulunan kanser genleri uyanabilir ve kanser başlayabilir. Ayrıca ruhsal sorunları olan kişiler, örneğin, depresyondaki ya da şizofren bir kişi daha özensiz yaşamaya başlayacaktır. Bu kişiler örneğin, sigara, alkol, madde kullanımı gibi kanserojenlere yönelebilir, sağlıksız beslenebilir. Tüm bunlarla kanseri kolaylaştıran ya da kanserli genleri tetikleyen uyaranlar gelişebilir ve kanser başlayabilir. Yani üzüntü, keder gibi duygu durumları kanseri tetikleyebilir.

Kanser tanısı konulan kişiyi zorlu ve yorucu bir tedavi süreci bekler.

Kişinin hem zihinsel hem de bedensel olarak sürekli diri ve ayakta olması önemlidir. Kanser bir çok etkenle tetiklenip vücutta başlayabilir ama hastalığı erken tanı ve güçlü bir tedavi ile iyileştirmek mümkündür. Kanserle mücadelede psikiyatrik ilaç ve terapi desteği alınması kişinin kendisini motive etmesi bu hastalığı yenmesini kolaylaştıracaktır. Böylece başarılı bir tedavi ile beraber uygulanan ruhsal destek hastanın kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kanserli hastaların bu nedenle morallerini yüksek tutmaları ve psikolojik destek almaları önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.