Virüs Savaşında Covid-Grip Salgını

Virüs Savaşında Covid-Grip Salgını

Son günlerde ciddi bir Influenza A yani Domuz Gribi salgını yaşandığına dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, “Covid, Omicron, İnfluenza şu günlerde sık yaşanan viral enfeksiyonlar. Covid dönemindeki kapanma nedeniyle virüsler daha etkili hale gelirken, insanların bağışıklık sistemi zayıfladı. Özelikle riskli grupların kalabalık ortamlarda maske takması gerekiyor” dedi.
——

Nezle, grip, covid, omicron ve İnfluenza A virüsü nedeniyle son günlerde viral enfeksiyonlar nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısında artış yaşanıyor.

Oluşan tabloyla ilgili olarak Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, ciddi bir Influenza A- Domuz Gribi salgını yaşandığını söyledi. Prof. Tutluoğlu hastalık belirtileri ve yapılması gerekenleri şöyle açıkladı: “Bugün Covid 19 ve Omicron’un alt grupları etkin olarak görülse bile geçtiğimiz yıllara oranla daha hafif ve hızlı iyileşme sağlanıyor. Influenza A ya da bilinen adıyla Domuz Gribi tablosunda vücudun her yerinde ağrı, yüksek ateş ve bitkinlik vardır. Covid ise daha hafif seyreden, boğaz ağrısı, hafif burun akıntısı klinik tablosuyla genelde görülür. Bazen ses tellerindeki ödem ses kısıklığına neden olur. Influenza veya Covid virüsü vücuda girdiği zaman vücut direncini kırar. İkinci bir virüs veya bakteri başka mikrobu çekiyor. Yani normal bağışıklık sistemi öyle bir zayıflatıyor ki bu iki enfeksiyon onun üzerine başka bir virüs eklenebilir. Kronik hastalık varsa bağışıklık sistemi zayıflatan ilaçlar kullanılıyorsa ölümcül tablo yaşanabilir. 3-4 günden sonra hala ateş, öksürükle beraber balgam varsa, 5-6 gün geçmesine rağmen aşırı halsizlik devam ediyorsa uzmana gidilmesi gerekir. RSV enfeksiyonu eskiden çocuklarda görülürken yetişkinlerde nezle-grip gibi geçerken, bu da ciddi enfeksiyonlara yol açıyor. Kapanma sürecinde virüsler güçlendi, insanların bağışıklık sistemi zayıfladı. Riskli gruplarda öncelikli olmak üzere kapalı yerlerde maske takılması gerekiyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.