Ya Aşı Olalım ya da Kısıtlama ŞART!

Ya Aşı Olalım ya da Kısıtlama ŞART!

Solunum Derneği TÜSAD, normalleşme ve bayram tatili ile artış gösteren Covid19 vaka sayılarına dikkat çekerek önemli uyarılarda bulundu. “Delta şu an için en güçlü ve en bulaştırıcı varyant. Oysa çözüm çok basit: maske, mesafe, hijyen kuralına uymaya devam etmek ve çift doz aşımızı mutlaka olmak.”

Doç. Dr. Onur Turan 

TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi

————–

Delta varyantı dünya genelinde etkisini göstermeye devam ediyor. Temmuz ayı ile birlikte başlayan normalleşme süreci, bayram tatili ile birleşince delta varyantlı hasta sayısında hızlı yükseliş başladı.

COVID-19 pandemisinde yeni bir dalga olarak ortaya çıkan ve ilk kez Ekim 2020’de Hindistan’da görülen Delta (B.1.617), İngiltere’de alfa, Güney Afrika’daki beta, Brezilya’daki gamadan sonra dördüncü önemli varyant. Yapı olarak da daha farklı özelliklere sahip. Klasik COVID-19 hastalığının ana belirtileri olan yüksek ateş, öksürük, tat ve/veya koku kaybından çok ishal, mide ve baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi farklı semptomlarla kendini gösteriyor. Özellikle gençlerde ağır bir soğuk algınlığı varlığı şeklinde algılanabilir.

Şu an için en güçlü ve en bulaştırıcı varyant!

Delta şimdiye kadar bildirilen varyantların en güçlü, en hızlısı ve en bulaştırıcısı. Çift doz aşılama bu varyanta karşı çok önemli ve yüksek koruyucu etkinlik sağlıyor. İki doz BioNtech aşısı uygulanan kişilerin bu varyanttan korunma oranı yüzde 88 olarak belirtilmişken, tek doz aşılılarda bu oran yüzde 33’lere kadar düşüyor. Yine çift doz BioNtech aşılı kişilerden enfekte olanların yüzde 96’sının hastalığı kolay bir şekilde atlattığı, hastaneye yatış oranının düşük olduğu ifade ediliyor. Ülkemizde mevcut diğer aşılardan Sİnovac ve Sputnik V ile ilgili net bir bilgi şu an için yok. Aşısız kişiler için ise tablo daha farklı seyrediyor. Tablonun trajik seyrettiği Hindistan’da halkın yüzde 18’i COVID-19’a karşı aşılanmış olup, çift aşılama oranı ise sadece yüzde 4 olarak görülmekte.  İngiltere’de delta varyantı tespit edilen vakaların yüzde 60’ı, bu virüs nedeniyle hastaneye yatanların üçte ikisinin aşısız olduğu belirtiliyor.

Çözüm: maske ve çift doz aşı

Delta varyantına karşı çift doz aşı ivedilikle olmalı, maske-mesafe-hijyen üçlüsüne önem vermeye devam edilmeli, kapalı ortamlarda uzun süre bulunmayarak kendimizi ve yakınlarımızı korumalıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.