Yağ Bezesi mi Tümör mü?

Yağ Bezesi mi Tümör mü?

Cilt altında yağ topu gibi göründükleri için yağ bezesi olarak adlandırılan lipomlar iyi huylu yağ dokusu tümörünün en yaygın şeklidir. Her dönemde ortaya çıksa da en çok 40-60 yaş arasında görülür, ağrıya neden olabileceği için tümörle karıştırılabilir.

Doç. Dr. Türkmen Bahadır Arıkan

Genel Cerrahi Uzmanı

Vücudun ense, sırt, kol-bacaklar bölgelerinde yumru şeklinde ortaya çıkan yağ bezeleri ilk görüldüğünde çoğu zaman endişeye neden olabilir. Lipom adı verilen yağ bezeleri genellikle iyi huylu lezyonlar olmasına rağmen, kontrolsüzce büyümeleri nedeniyle kişi için estetik bir sorun haline gelebilir. Bulunduğu yere göre ağrıya da neden olabilen yağ bezeleri bazen tümörlerle karıştırılabilir.

Genellikle orta yaşta ortaya çıkıyor

Lipom, çoğunlukla cilt dokusu altında, kas dokusu üzerinde ortaya çıkan, yavaş büyüyen, yağ hücrelerinden oluşan kitledir. Parmakla üzerine hafifçe basıldığında kolayca hareket eden lipomlar çoğu zaman orta yaştaki insanlarda olur. Bazı insanların birden fazla lipomu olabilir. İyi huylu yağ dokusu tümörünün en yaygın şekli olan lipomlar, cilt altında ‘yağ topu’ gibi göründükleri için yağ bezesi olarak adlandırılır. Lipomlar iyi huylu bir yapıya sahiptir. Nadir olmasına rağmen, liposarkomlar gibi hızlı büyümeleri, hareketli olmamaları ve olası lokal ağrılı olmaları lipomlardan ayrılabilir. Ancak bunlar çok nadir görülmektedir. Vücudun bazı bölgelerinde ortaya çıkan yağ bezeleri insanlarda takıntı haline gelebilir.

Yağ bezeleri bir kanser türü değildir 

Yağ hücrelerinin anormal şekilde kontrolsüzce büyümesiyle subkutiste gelişmekte ve etrafı fibröz kapsülle çevrili yağ birikimi ortaya çıkar. Yağ bezelerinin 1 cm’den 15-20 cm’ye kadar büyüyebilmekte, görsel açıdan zamanla sorun olur. Yağ bezeleri kanser türü değildir ve genellikle vücuda herhangi bir zararı da yoktur. Ancak büyüdükçe artan ağır seviyesi nedeniyle cerrahi ile alınması gerekebilir. Yağ bezesi aldırmanın riski yoktur. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Lipomların oluşmasında genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülür. Yağ bezelerinin oluşumunda diyabet, obezite ve dislipideminin yani yüksek lipid seviyesinin (kolesterol veya trigliseritler) ile ilişkileri bulunmuştur.

Yağ bezelerinin oluşmasında risk faktörleri de etkilidir

  • 40- 60 yaş arasında olmak. Yağ bezeleri her dönemde ortaya çıksa da en çok bu yaş grubunda görülür.
  • Ailesinde yağ bezesi olan bireylerde görülme olasılığı yüksektir.

Yağ bezesi mi tümör mü?

Yağ bezeleri vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmektedir. Genelde kafada, bacakta oluşan yağ bezeleri görünür alanda olduğu için büyüdükçe çok can sıkıcı hale gelebilmektedir.

  1. Yağ bezeleri genellikle boyun, omuz, sırt, karın, kollar ve uyluklarda oluşabilir.
  2. Üzerine basıldığında yumuşak, hamur kıvamında olan yağ bezeleri, parmaklarla tutulup vücut üzerinde hareket ettirilebilir.
  3. Genellikle 5 cm’den küçük olur. Ancak zamanla büyümektedir.
  4. Geçirilen travmayla bağlı olarak içinde yağ nekrozu oluşabilmekte ve sertleşerek ağrıya neden olabilir. Büyüyen yağ bezeleri cilt altındaki yakın sinirlere baskı yaptığı için ağrı ortaya çıkmaktadır.

Cerrahi işlemle alınır

Halk arasında ‘yağ bezesi aldırma’ işlemleri asılında bir ameliyattır. Cilt altında yağ topu gibi görüntüye sahip lipomlar, yumuşak ve üzerine bastırıldığında hareket eden deri üstü lezyonlarıdır. Genelde semptomları olmayan yağ bezeleri, vücudun hareketle bölgelerinde oluştuğu için can sıkıcı hale gelir. Yunanca yağ anlamına gelen ‘lipos’ kelimesinden türeyen lipom için cerrahi gerekir. Lipomlar iyi huylu tümörler olduğu için küçük ve belirti vermiyorsa cerrahi olarak müdahale edilmemesi yönünde karar verilir. Ancak boyutlarındaki artışlar izlenmelidir. Semptomun varlığı ya da estetik sorun nedeniyle çıkarılmasına karar verilirse, ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Lipomun büyüklüğüne göre yapılacak kesi boyutu değişir. Herhangi bir metabolik bozukluk sonucunda ortaya çıkan yağ bezelerini izin ise önce medikal tedavi seçeneği denenmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.