Sağlıklı ve Şık Ayakkabı Seçme Rehberi

17.10.2012
23
Sağlıklı ve Şık Ayakkabı Seçme Rehberi

sibel türk, ayak tipi, ayakkabı seçimi, sağlıklı ayakkabı, ayak şeklinize göre ayakkabı, moda, rahat ayakkabı, Sağlıklı ve Şık Ayakkabı Seçme RehberiYaklaşık yedi bin yıllık bir geçmişi olan ayakkabı günümüz kadınları için artık ihtiyaç olmaktan çıkıp bir tutku halini aldı. İşte tutkunuza şıklık katacak Sağlıklı ve Şık Ayakkabı Seçme Rehberi…
Hazırlayan: Sibel Türk

Kadınlar artık neredeyse her kıyafet için ayrı birer ayakkabı edinmeye başladı. Ancak ayakkabı alırken tek dikkat edilen nokta göze hoş gelmesi olmamalıdır. Tüm gün vücudumuzun ağırlığını çeken ayaklarımız, şık görünmek kadar rahatlığı da hakediyorlar…
Ayak Tipinize Göre Hangi Ayakkabı?
Ayağınız Taraklıysa:
Eğer taraklı ayaklarınız varsa siz siz olun sivri burunlu ayakkabılardan kaçının. Küt burunlu ve öne doğru hafifçe genişleyen modeller hem şık duracak hem de sizi rahat ettirecektir.
Etli Ayaklarınız Varsa:
Asla üstten bantlı, atkılı ayakkabılar tercih etmeyin. Ayağınızı eşit olarak kavrayan kapalı, sadece burnu açık ayakkabılar size göre. Sandaletlerin arasından fırlayan etleriniz hoş bir görünüm oluşturmayacaktır.
Bilekleriniz Kalınsa:
Ayakbilekleriniz kalınsa asla bilekten bağlı modelleri tercih etmeyin. Bunun yerine bileğinizi kapatacak modelleri denerseniz çok daha hoş göründüğünü farkedeceksiniz.
Ayağınız 38 Numaradan Büyükse:
Uzun ve sivri burunlu ayakkabılar ayağınızı olduğundan da büyük göstereceği için size uygun olmayacaklardır. Küt ya da yuvarlak burunlu ayakkabılar tam size göre.
Ayaklarınız Sorunsuzsa:
Her modeli rahatlıkla kullanabilirsiniz. Siz sadece aşağıdaki yazıda ayakkabı seçerken dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenin yeter…
Sağlıklı ve Rahat Ayakkabı Nasıl Seçilir?
1-
Ayakkabılarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Böylece akşam alınan ayakkabı rahat ise, gün boyu giydiğinizde rahatsız etmez.
2- Ayakkabının uzunluğu ve genişliği ayağınızla orantılı olmalıdır. Yaş ilerledikçe ayak tabanında çökme sonucu ayaklar uzar ya da genişler, bu nedenle ayak numaranızı aralıklı olarak kontrol edin.
3-Ayakkabı ayakta üzerine basarak denenmelidir. Çünkü yük bindiğinde ayak genişler ve uzar.
4-Ayakkabı alırken her iki ayakkabı da denenmeli, çoğu kişide, iki ayağın boy ve genişliği aynı değildir.
5-Parmaklarınızın normal şeklini korumak için, sivri burunlu ayakkabılardan kaçının.
6-Ayakkabı seçerken altının “şok alıcı” özelliği olmasına dikkat edin. Tahta veya benzeri çok kalın ve esnek olmayan ya da çok ince olan ayakkabılar, ayak bağ ve eklemlerine aşırı yük bindirerek ağrıya neden olur.
7-Ayakkabının iç kısmı çok kaygan ve sert olmamalı ve ayağın doğal yapısına yani ayak kavislerine destek verecek biçimde olmalı.
8-Ayakkabının parmak ucundaki yüksekliği, ayakkabının içinde parmaklarınızı kıvıracak kadar yüksek ya da esnek olmalı.
9-Kesinlikle satıcının, ayakkabının açılıp ayağınıza uyacağı sözlerine kanmayın. Düzgün ayakkabıda böyle şey olmaz.
10-Ayağınızın hava almasına izin veren materyalleri, örneğin köseleyi tercih edin, naylon ve benzeri ayakkabılardan kaçının.
11-En uzun parmağınız ile ayakkabının ucu arasında yarım santim boşluk olmalıdır.
12-Üzerinde su geçirmez (waterproff) ibaresi bulunmayan her türlü deri ayakkabının yağmurda su geçirebileceğini dikkate alın. Yağmurlu havalar için bu tarz ayakkabılar tercih etmeyin.
13-Aldığınız ayakkabının üzerinde ne tür deriden üretildiğini anlatan kullanma talimatı olup olmadığına bakın, eğer yoksa bir yetkiliden mutlaka öğrenin ve gerekli bakım malzemelerini bulundurun.
14- Özellikle ayakkabıların saya denilen üst bölümü doğal deriden imal edilmiş olmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.